Wpis z mikrobloga

Ciekawostką jest, że w Islamie muzyka jest ogólnie uznawana za grzech. Oczywiście, Islam nie jest monolitem i muzyka również w nim występuje, są to tzw. nasheed (نشيد), czyli pieśni -często religijne- wykonywane bez instrumentów, przez mężczyzn. Czasami dopuszcza się dodawanie ścieżki instrumentalnej w postprodukcji.

Abdullah ibn Masʿūd wspomina słowa proroka: słuchanie instrumentów muzycznych (samotnie) jest grzechem; spotykanie się w grupie ku temu jest jeszcze większym grzechem; czerpanie z tego przyjemności jest aktem braku zrozumienia boskiej dobroci wobec ludzi.

Abdoullah Ibné Oumar wspomina słowa proroka: prawdą jest, że Allach zakazał wina, hazardu, bębna i «ghoubayrâ» (instrument o sześciu strunach, np. lutnia).

Tu doprecyzuję, że śpiew nie jest grzeszny według islamu, natomiast powinien on służyć czemuś, np. wzmagać wiarę, umilać podróż, etc. Śpiew nie powinien być też jedynym zajęciem, nie powinno się z niego robić profesji.

Nie wielu ludzi o tym wie, a to wg mnie jest ciekawe.

#islam #muzulmanie #ciekawostki #muzyka

--
Wszystkie nieodpowiednie komentarze będą usuwane
  • 16
  • Odpowiedz
@NadiaFrance: Islam, islamem ale większość moich znajomych muzułmanów ma kocie ruchy i nikt się tym nie przejmuje. Ja może nie umiem tańczyć ale zawsze ich przepiję ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@NadiaFrance: Dodam, że w czasie świąt i wesel można grać na daff czyli takim jakby tamburynie. Grać i słuchać mogą jedynie kobiety.
Przyłapanemu na słuchaniu muzyki może grozić śmierć. Jakiś czas temu czytałam jak ścięto nastolatka za słuchanie popu. Ja czułabym się taka uboga bez muzyki.
  • Odpowiedz