Wpis z mikrobloga

Często się mówi o stereotypowych polskich januszach, ale stosunkowo mało uwagi poświęca się stereotypowym polskim grażynom.
A uważam, że to gatunek jeszcze gorszy niż janusze.
Taka typowa grażyna to niebywała zazdrośnica, często obłudnie przyjazna.
Na wszystkim się zna, z wszystkich dziedzina życia posiada jakąś wiedze, zazwyczaj cząstkową, ubogą.
Grażyna w towarzystwie musi brylować - "A moja Kasia to studiuje w Krakowie, na językoznawstwie".
Kiedy powiesz coś o swoim niedawnym zakupie grażyna zawsze musi cię przebić
- Kupiłem dom 120m pod Opolem
więc ona:
- Mój Łukasz postawił dom 300m w Nadarzynie.

Kiedy koleżanka z pracy kupi nowy samochód, np nowego Volkswagena Polo to grażyna bardzo cierpi, ale gratuluje przez zęby zakupu. Grażyna staje na głowie i już za miesiąc jeździ o klasę wyższym Volkswagenem Golfem
- Janusz, jaki Volkswagen jest lepszy od Polo?
Potem 7 lat spłaca kredyt z pensji pielęgniarki.

Całe życie grażyny to rywalizacja - w pracy, w szkole, na ulicy, na cmentarzu 1 listopada (wyścig na futra i kożuchy).
Dzieci grażyny zawsze są najmądrzejsze, najbardziej zaradne życiowo i najlepiej wychowane.
Grażyna nie szczędzi sił i środków, by jej pociechy w przyszłości były kimś. Dzieci może nie muszą być szczęśliwe z decyzji życiowych, które często podejmuje za nie grażyna, lecz to nie jest najistotniejsze.
Grażyna musi mieć o czym mówić w towarzystwie szwagierki, musi mieć ją czym przebić.
Często też grażyna nadrabia braki we własnym wykształceniu poprzez sukcesy dzieciaków.
Grażyna patrzy na świat poprzez pryzmat własnej rodziny, stawiając swoją sytuację życiową jako wzorzec dla innych.
- Ty jeszcze Waldek nie masz żony? Myśmy z Januszem się pobrali jak żeśmy mieli po 22 lata. Ty na co czekasz?

Grażyna to też dobra manipulatorka - serdeczna dla ludzi z najbliższego otoczenia wkłada im nóż w plecy, gdy tylko ci się obrócą. Chcesz się dowiedzieć o sobie czegoś o czym jeszcze nie wiedziałeś - zapytaj innych co mówi o tobie grażyna.

#polska #typowagrazyna #janusz
  • 1
  • Odpowiedz