Wpis z mikrobloga

#prlbis #komuna #wildstein #historia #niepopularnaopinia

Fragment książki Niepokorny Piotra Zaremby i Michała Karnowskiego:

"Twoje starania, żeby wyjaśnić sprawę zabójstwa Pyjasa, to oddzielna historia.
Tak i jeśli mamy o niej teraz mówić, musimy przeskoczyć do początku lat 90, kiedy wróciłem do Polski z Francji. Przyjeżdżam i widzę, że szefem Zakładu Medycyny Sądowej jest Zdzisław Marek, esbecki ekspert. To na podstawie jego ekspertyzy uznano, że śmierć Staszka to skutek wypadku. A przecież Marek pojawiał się jako negatywny bohater choćby u Jana Józefa Lipskiego w historii KOR. On był ekspertem przy sprawie śmierci działacza chłopskiego Zadrożnego, potem także przy sprawie księdza Isakowicza-Zaleskiego, który został dwa razy pobity. To było dla mnie zupełnie niewiarygodne, takie powitanie Ojczyzny.
Co wtedy zrobiłeś?
Idę do prof. Andrzeja Szczeklika, który był rektorem Akademii Medycznej w Krakowie i był przyzwoitym człowiekiem. Mówię mu: Panie profesorze, jest tu taki Marek, Zakład Medycyny Sądowej, to część Akademii. A on na to: Wiem, że to nie ejst świetlana postać, ale nic mu nie mogę zrobić, to samodzielny pracownik naukowy. A Marek występuje wtedy często na kongresach deontologicznych na całym świecie, reprezentuje nasz kraj. Polska początku lat 90 w pigułce"

Wildstein zrobił w ukryciu z Markiem wywiad, w którym on się przyznał do fałszywej ekspertyzy, namówił Wyborczą, która nie chciała tego puścić, by tekst się u niej pojawił bo: da go gdzie indziej z opisem, jak go zwodziła Wyborcza. Marek wytoczył proces Wildsteinowi o zniesławienie. "Proces trwa, kolejne instancje, a ja obserwuję, że on w sądach czuje się jak u siebie. Bo to przecież ci sami ludzie, z którymi współpracował dziesiątki lat. Gdy przychodzi, witają się czule, zapraszają go na zaplecze. Zostaje skazany, a prezes sądu wojewódzkiego orzeka, że miałem prawo tak pomyśleć, ale nie miałem prawa tak powiedzieć"

Ot i cała "wolna" Polska, w niektórych sprawach oczywiście, ale w większość dalej tkwimy po uszy w tym gównie z PRL. I co się dziwić, że są tacy ludzie, którzy by chcieli by to trwało i krzyczą coś o niezawisłości, obronie konstytucji itp.
sinusik - #prlbis #komuna #wildstein #historia #niepopularnaopinia

Fragment książk...

źródło: comment_D3vAo6Ft8KHL5AVvaq9rYNOD58OIaeR3.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz