Wpis z mikrobloga

Ma ktoś link do jakiegoś opracowania (ew. służy własną wiedzą) w temacie wystrzeliwania małych statków kosmicznych za pomocą magleva etc? Trochę jak wyrzutnie dla V1. Nadanie mu pewnej prędkości początkowej bez zabierania na to paliwa wydaje się być dość atrakcyjne.

Pewnie trochę nie ten tag, ale tutaj najwięcej zorientowanych w temacie #spacex #kosmos
metaxy - Ma ktoś link do jakiegoś opracowania (ew. służy własną wiedzą) w temacie wys...

źródło: comment_wZPfsZDfFubVWrllGK7tA6v1OC9R5MwR.jpg

Pobierz
  • 13
@metaxy: działo kosmiczne? problem polega na tym, że takie działo nadaje całość siły na początku drogi - kiedy jest największy opór powietrza, więc sam statek nie jest w stanie wytrzymać oporu powietrza itd.

Nie bez powodu rakiety najpierw lecą w górę (aby minimalizować opór powietrza) a później przyspieszają do prędkości orbitalnej - tylko to przyśpieszenie jest dokładnie kontrolowane (jest taki punkt w startach rakiet że opór powietrza jest największy i jest
@metaxy: Gerald Bull przebudował działo okrętowe kalibru 406 mm, które wystrzeliło pocisk na wysokość 66 km.
Współpracował on potem z Saddamem Husajnem w projekcie Babilon, jego celem była budowa działa o długości 150 m, kaliber 1 metr. Zasięg liczony w tysiącach km.
Tego typu działa mogą służyć jako broń przeciw satelitom itp.
Problem jest tylko z przyśpieszeniem i warunkami przy starcie, nawet dla elektroniki wydają się to być spore przeciążenia.
Co
działo kosmiczne


@FlyingDutchman: Właśnie niekoniecznie. Bardziej coś jak pociągi wysokich prędkości lub nawet hyperloop tylko skierowane w pod kątem. Wiadomo że konstrukcja byłaby absurdalnie duża, etc. i póki co nierealna, ale o samo studium przypadku mi się rozchodzi. Jak tak przeglądałem neta pobieżnie to są robione badania w tym temacie. Choćby przez NASA skąd masz obrazek do wpisu.
@metaxy: przecież jest w tym artykule wikipedii jest nawet wizualizacja takiego "maglewa pod kątem" ;) myślę że tu są podobne problemy co z windą kosmiczną - wytrzymałość materiałów itd.

@defoxe: chyba już nawet nie testowany ale jest na normalnym wyposażeniu bojowym ?
@metaxy: a jeszcze, co do samego tematu podnoszenia czegoś na jakąś wysokość za pomocą balonów, to oprócz Korwina który o tym mówił 10 lat temu (XD), było niedawo znalezisko że podniesiono balonami taką rakietę "grzybka" na jakąś tam wysokość i odpalono :P chyba prościej niż budować 20km torów pod kątem
@metaxy: Cały odcinek tylko o tym temacie: https://www.youtube.com/watch?v=KerG4ILWEa4

Pokrótce:
- musi to być tunel z niskim ciśnieniem, żeby móc osiągnąć sensowne prędkości (ala Hyperloop)
- jeśli chcesz osiągnąć prędkość na niską orbitę, przy 4g (całkiem sporo dla satelitów i ludzi), tunel musi mieć 1500 (!) km.
- tunel musi być prosty, nie można go wyginać do góry np na końcu, chyba że na okręgu o promieniu tysięcy km.
- tunel musi
jeśli chcesz osiągnąć prędkość na niską orbitę, przy 4g (całkiem sporo dla satelitów i ludzi), tunel musi mieć 1500 (!) km.


@abraca: Chyba ten filmik twierdzi coś innego. 194km (nadal cholernie dużo, ale sporo mniej niż 1500).
194km jest dla przypadku osiągnięcia połowy prędkości przy 4g np jeśli byś chciał tak wystrzeliwać rakietę która potem będzie musiała połowę prędkości nadać jeszcze


@abraca: Oryginalne pytanie tyczyło się właśnie takiego problemu. Tzn. eliminacji pierwszego stopnia nadając pewną prędkość początkową bez użycia silników i paliwa ze statku.
@houk: myślę że nie napęd jest problemem, a wytrzymałość konstrukcji tych torów które musiały by się wznosić ponad 10km w górę... gdzie obecnie najwyższy budynek ma zaledwie 829m, z czego 30% najwyższe to tylko nadbudówka by było wysoko :P nie utrzymująca znaczącego ciężaru