Wpis z mikrobloga

@Cobalt21: alez oczywiscie ze sie udaje. Powiedzmy sobie szczerze nie jest to dla wszystkich, aczkolwiek zazwyczaj najwieksze problem maja ludzi ktorzy zaciagaja sie do wojska nie czytajac kontraktow lub pod wplywem emocji (co ciekawe czesto wywolanych ogladaniem przekoloryzowanych filmow). Prawda jest taka ze jezeli sie to wszystko wezmie pod uwage przed wstapieniem to powinno sie brac pod uwage iz beda momenty gdzie praca ingeruje badz tez wyklucza "zycie osobiste". Jakby
  • Odpowiedz
@widofmaker: Co do tych 20 lat to nie wiedziałem. Osobiście uważam że i u nas taki limit zostanie ustanowiony. Miałeś może okazję współpracować z polskimi siłami zbrojnymi? Jak z Twojej perspektywy wygląda informowanie opinii publicznej na tematy związane z armią amerykańską? Jak z poświadczeniami bezpieczeństwa?
  • Odpowiedz
@Cobalt21: Tzn nie jest to limit. Mozna zostac dluzej (za co dostaje sie wiecej $$ po przejsciu na emertyrure). Nope, wiekszosc polskich sil zbrojnych z ktorymi wspolpracujemy to zazwyczaj wojska ladowe. Aczkolwiek stacjonowalo kilku polakow zarowno w Kandahar jak i w Kuwejcie gdzie mielismy tymczasowo kilkuosobowy oddzial. Jezeli chodzi o mnie to jedyne co to widzialem sie w kilkoma polskimi oficerami podczas Air-Show ktory odbywa sie z mojej jednostce co
  • Odpowiedz
Dostęp do dokumentów, informacji np. zastrzeżone, tajne, ściśle tajne.
W polskiej Armii aktualnie trzeba przesłużyć 25 lat aby mieć świadczenia emerytalne. Uważam że to jednak jest za dużo.
To które stacje uważasz za w miarę obiektywne???
Posiadacie odpowiednik naszych Wojskowych Oddziałów Gospodarczych?
  • Odpowiedz
@Cobalt21: zacznijmy od stacji telewizyjnych. Ja telewizji nie ogladam wcale, jedyne co to od czasu do czasu gdzies ktos cos na FB wstawi to obejrze. Nie mam czasu, a raczej ochoty marnowac cennych chwil ktore mozna spedzic na Mikro. A tak juz calkiem serio to rzeczywiscie telewizji nie ogladam wcale. Wiec nie bede sie wypowiadal na temat rzetelnosci poszczegolnych stacji.

Z racji posiadanych uprawnien mam dostep (tak naprawde to mam uprawnienia do przegladania nie zas dostep jako taki) do dokumentow zastrzezonych i tajnych. Ot nie jest to tak ze obracam sie wokol dokumentow tajnych non-stop, aczkolwiek jezeli sa one wymagane do wykonania mojej pracy to takowy dostep zostaje przydzielony.

Nie ma jako takiego odpowiednika Wojskowych Oddzialow Gospodarczych (a przynajmniej ja o takowych nie slyszalem), jednakze kazda jednostka posiada MMCO. MMCO jak glosi NAVEDTRA
  • Odpowiedz
@widofmaker: Z tego co słyszałem to w WP jest jeszcze niestety dużo plecaków i ciężko się przebić na podoficera aczkolwiek od momentu zniesienia słynnych 12 lat kontraktów dla szeregowców, łatwiej jest zdobyć kaprala. Ogólnie awans to chyba bardziej kwestia widzimisię przełożonych, przynajmniej u nas.
  • Odpowiedz
@Cobalt21: Co ciekawe w USN kaprala dostaje sie jakby to powiedziec z przydzialu. Wyglada to mniej wiecej tak (zakladajac ze wstapilo sie jako szeregowy): po 9 miesiacach od wstapienia dostaje sie (bez testow) starszego szeregowego, po nastepnych 9 kaprala. Pozniej juz na E4 (st kapral) trzeba zdawac testy.

Co jeszcze ciekawsze to w USN (jak i w Army, Marines i AF) obowiazuje HYT https://en.wikipedia.org/wiki/High_Year_Tenure (opisany w MILSPERMAN 1160-120) ktory warunkuje
  • Odpowiedz
@widofmaker: Jak dla mnie to jest super motywator. Idzie się do przodu a nie stoi w jednym miejscu cały czas. Niestety ale z naszego podwórka znam kilku żołnierzy, którzy po 12 latach dostali po prostu kopa.
Piszesz że na st kaprala trzeba zdawać testy. Jakaś szkółka się z tym wiąże.?
  • Odpowiedz
@Cobalt21: nope. Testy zdaje sie z wiedzy ktora sie posiada i nabywa podczas wczesniejszych lat sluzby (dlatego tez jest wymagany Time-in-Grade dla poszczegolnych testow - ot chociazby trzeba byc E3 przynajmniej przez 6 miesiecy zeby moc podejsc do egzaminu {egzaminy sa 2 razy w roku - Marzec i Wrzesien}).

Egzaminy w wiekszosci sa powiazane ze specjalizacja, dlatego tez AE beda mieli wiekszosc pytan dotyczacych elektryki, przewodow, napiec etc, gdzie ja
  • Odpowiedz
@widofmaker: Czyli można powiedzieć że macie okresy służby bojowej, że tak to ujmę i okresy kiedy (nie wiem) w jednostkach uczycie się wiedzy specjalistycznej? Raczej nie widzę żołnierzy na wykładach w jakieś sali uczących się twardości metali itd.
  • Odpowiedz
@Cobalt21: powiedzmy. Jakby nie patrzec sa szkoly i uprawnienia ktore mozna nabywac, jednak tak naprawde wiekszosci rzeczy uczy sie podczas pracy z bardziej doswiadczonymi zolnierzami, badz tez czytajac "publikacje". Jedna z pierwszych moich szkol to byl opis poszczegolnych metali, w jaki sposob koroduja, galvanic series chart, rozne rodzaje narzedzi i do czego moga byc uzywane, obrobka i metalurgia (zarowno teoria jak i praktyka), rozne rodzaje srob, wkretow, nitow, etc z
  • Odpowiedz