Wpis z mikrobloga

#linux #archlinux #raspberrypi

Ohayo!
Potrzebuję zmontować podstawowy obraz Archa na Rpi3 z już zainstalowaną aktualizacją firmware Rpi, oraz sterownikami wifi (jak i setupem), który będę mógł wgrać na kartę i setupować system dalej (powodem jest brak możliwości zastosowania połączenia Ethernet, a dokładniej wyłącznie internet mobilny udostępniony przez wi-fi, oraz chcę mieć możliwość przywrócenia systemu, w razie zepsucia czegoś).

W jaki sposób mogę przygotowywać obraz customowego distro linuksa, robiąc to na innym linuksie (mam Ubuntu Live CD), bym mógł potem taki obraz wgrywać na kartę SD dla Rpi3?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, nawet linkami do artykułów się uraduję :)
Dziękuję!
PsichiX - #linux #archlinux #raspberrypi

Ohayo!
Potrzebuję zmontować podstawowy o...

źródło: comment_Mwi9CNSufgpsXokpCKht06Ghq2zLsEus.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@GratisLPG: niestety, ale arch jest najbardziej gołym i stabilnym systemtm ze znanych mi linuksów, a takie jest założenie, by nie użyć powolnego raspbiana, a złożyć distro z najlżejszych komponentów - ma mi służyć jako tablet do mediów z ekranem 7-mio calowym - raspbian nie daje sobie rady na tym.
  • Odpowiedz
@PsichiX: Krótko: zainstaluj, ustaw sobie jak chcesz i zrzuć potem kartę do obrazu?
Dłużej: Ogólnie sprawa jest taka, że potrzebujesz firmware, kernela i rootfs.
RPi pierwsze czego szuka to chyba pierwszej partycji FAT na karcie i stamtąd konkretnego pliku.
Firmware i kernel najnowszy pobierze ci https://github.com/Hexxeh/rpi-update (wbudowane zwykle w raspbiana).
Rootfs (wszystko poza /boot czyli init (systemd) i toolsy) najłatwiej przekazywać jako parametr kernela np. root=/dev/mmcblk0p2 (druga partycja na karcie albo po uuidzie, jesli masz to na karcie). To jest w /boot/cmdline.
To tak po łepkach trochę, ale pobawisz się
  • Odpowiedz