Ludzie często mówią o zapłacie przysłowiowej złotówki, albo wyjściu na przysłowiowe piwo. Podczas gdy słowo którego szukają to symboliczne - symboliczne piwo , symboliczna złotówka. Jeśli coś jest przysłowiowe to odnosimy się do konkretnego przysłowia zawierającego konkretny wyraz. #jezykowezagwozdki #gramatyka #jezykpolski
a czy słowo "legendarny" ma jakieś dodatkowe znaczenie? bo kiedyś zobaczyłem reklamę majonezu w stylu "legendarny majonez kielecki" i ciągle się zastanawiam czy krążą jakieś legendy z tym związane. Paranoja
@ninakraviz: bo to powiedzenie "symboliczna złotówka" już się ludziom kojarzy jako przysłowie. Dlatego mówią "przysłowiowa złotówka", mając na myśli przysłowie o symbolicznej złotówce.
@spluczka: prawda. Obok jest jeszcze przysłowiowosc jako powszechna znajomość czegoś, ale błędnego używania tego słowa nie da się tym znaczeniem uzasadnić.
prawda. Obok jest jeszcze przysłowiowosc jako powszechna znajomość czegoś, ale błędnego używania tego słowa nie da się tym znaczeniem uzasadnić.
@ninakraviz: nieprawda, bo "przysłowiowy" w ogóle nie musi się odnosić tylko i wyłącznie do istniejącego przysłowia, jak Ty twierdzisz w swoim pierwszym wpisie, w tym wątku.
Ba, sama definicja przysłowia ulega zmianie:
Nie można mówić o współczesnych przysłowiach, bo są one wytworem tradycji, od dawna udokumentowanym. Teraz ich kulturowym odpowiednikiem są
@spluczka: nie stwierdziłam że tylko i wyłącznie (swoją drogą-kolejny powszechny błąd), choć nie uścisliłam w głównym poście chcąc przekazać sedno. Możemy sobie toczyć dyskusję akademicką podpierając się argumentacja językoznawców, ale to nie zmieni faktu, że niepotrzebne użycie słowa przysłowiowy zamiast symboliczny po prostu razi.
że tylko i wyłącznie (swoją drogą-kolejny powszechny błąd)
@ninakraviz: też rzecz sporna. mówi się na przykład: "krótko i węzłowato" i jest to forma poprawna (jako wzmocnienie). W matematyce istnieją warunki "konieczne" i "wystarczające", bo istnieje subtelna, ale jednak, różnica w znaczeniu. "Tylko" można również odczytać jako dostateczność a nie ograniczenie, np. "tylko mi przypomnij, a zrobię to"
Cały wykop #!$%@?... Wyborcy Tuska z wykopu, uśmiechnięci, tolerancyjni fajnopolacy, ryją bekę z zamachu na premiera obcego kraju bo jest prawicowcem xD
#jezykowezagwozdki #gramatyka #jezykpolski
@ninakraviz: Nieprawda
@ninakraviz: nieprawda, bo "przysłowiowy" w ogóle nie musi się odnosić tylko i wyłącznie do istniejącego przysłowia, jak Ty twierdzisz w swoim pierwszym wpisie, w tym wątku.
Ba, sama definicja przysłowia ulega zmianie:
Możemy sobie toczyć dyskusję akademicką podpierając się argumentacja językoznawców, ale to nie zmieni faktu, że niepotrzebne użycie słowa przysłowiowy zamiast symboliczny po prostu razi.
@ninakraviz: też rzecz sporna. mówi się na przykład: "krótko i węzłowato" i jest to forma poprawna (jako wzmocnienie). W matematyce istnieją warunki "konieczne" i "wystarczające", bo istnieje subtelna, ale jednak, różnica w znaczeniu.
"Tylko" można również odczytać jako dostateczność a nie ograniczenie, np. "tylko mi przypomnij, a zrobię to"