Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, może mądre, może głupie - nie wiem.

Jakie są główne zadania GROMu? Takie jak opisane tutaj czy może coś jeszcze? Jako obywatel RP mogę się czuć bezpiecznie, wiedząc że jak mnie porwą terroryści na zagranicznej wycieczce to wjedzie GROM i mnie odbije?
Możecie polecić jakieś książki o tej jednostce?
#grom #wojsko #wojskopolskie
  • 9
  • Odpowiedz
jak mnie porwą terroryści na zagranicznej wycieczce to wjedzie GROM i mnie odbije?


@Endorfinek: Zależy. Jest możliwe. Pamiętaj jednak, że działania sił specjalnych to jest koniec łańcuszka pomocy, a nie jego początek. Wpierw są działania dyplomatyczne, wywiadowcze, próby wykupienia, a dopiero kiedy nie ma innego wyjścia - szturm.

Książek jest bardzo wiele, m.in. ta wyżej, ale ogólnie książki Jarosława Rybaka.
  • Odpowiedz
Jako obywatel RP mogę się czuć bezpiecznie, wiedząc że jak mnie porwą terroryści na zagranicznej wycieczce to wjedzie GROM i mnie odbije?


@Endorfinek: Najpierw trzeba by Cię było zlokalizować, GROM nie chodzi po domach szukając zakładników. Dalej, trzeba by było mieć jakiś mandat do działania w danym miejscu (w ramach operacji ONZ, czy uzyskania zgody państwa, na terytorium którego byłbyś przetrzymywany, na co raczej państwa się nie zgadzają). W razie spełnienia
  • Odpowiedz
@Endorfinek: A rozpisując się.

Jednostki Specjalne dzielą się na kilka rodzajów. GROM można uznać za jednostkę do tzw. "działań bezpośrednich" - szturmy, odbijanie zakładników, likwidowanie tzw. HVT (high value targets), naprowadzanie lotnictwa, etc.

Taka JW Komandosów również może realizować takie cele, ale w optymalnej sytuacji stanowią jednostki pomocnicze dla GROMu.

To o czym wspomina @Jan_K to ciekawy temat - Piotr Stańczyk. Polak który zginął gdzieś na pograniczu pakistańskim.

Problemy z tą
  • Odpowiedz