Wpis z mikrobloga

#komputery #pc #informatyka #it

Pytanie mam techniczne do ekspertów. Czy da się zablokować Pendrive przed zapisem? Nie chodzi mi o blokowanie w rejestrze na danym systemie, tylko stałe zablokowanie Pendrviva żeby wszędzie już był tylko do odczytu?

Szukałem coś na necie ale znalazłem tylko blokowanie w rejestrze albo jakieś Pendrivy jakiejś tam firmy które mają taką opcję. Czy jest jakies uniwersalne rozwiązanie zablokowania Pendrive przed zapisem? Może być permenentnie.
  • 9
  • Odpowiedz
@Curry_: Do czytnika kart na USB można włożyć kartę pamięci która by miała mechaniczne zabezpieczenie przed zapisem, taki mini suwak i używać jako pendrive.
  • Odpowiedz
@moh1942: Ale żeby uprawnienia coś dały to chyba musiałby być na NTFS sformatowany? I takie coś by działało na każdym innym kompie, czy na innym komputerze podłączony i tak byłby dostępny?

@l-da: blokada w kartach nie jest mechaniczna. Tzn przełącznik jest mechaniczny ale blokada jest czysto softwareowa i można już programowo zignorować.
  • Odpowiedz
Pytanie mam techniczne do ekspertów. Czy da się zablokować Pendrive przed zapisem? Nie chodzi mi o blokowanie w rejestrze na danym systemie, tylko stałe zablokowanie Pendrviva żeby wszędzie już był tylko do odczytu?


@Curry_: Możesz spróbować namieszać w ustawieniach mikrokontrolera. Udało mi się kiedyś znaleźć chińskie oprogramowanie producenta chipu (rozpoznasz po kodzie na obudowie po rozebraniu na części), które pozwalało na różne dziwne zabawy. Szukaj na rosyjskich forach specjalistycznych.
  • Odpowiedz
@HolyCrab: myślałem że może jest jakaś opcja softwareowa bez rozbierania, jakiś reflash softu czy coś. Rozparceluję pena i zobaczę co tam w środku siedzi. Może akurat się trafi jakiś modyfikowalny chipset. Te fora to pewnie w cyrylicy ale wyszukiwać da radę po angielsku chociaż?
  • Odpowiedz
@Curry_: Wystarczy rozebrać obudowę, "programowanie" odbywało się bezpośrednio przez USB. Ja te ruskie fora czytałem przez google translate (ale tłumacz na angielski, bo na polski tłumaczy tragicznie).
  • Odpowiedz