Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #pytanie #zwyklachalupa
Czy zwykły śmiertelnik jest w stanie pozwolić sobie na kupno domu (tu na obrazku ceny za dom 2-pokojowy) bez brania kredytu lub pomocy finansowej rodziny?
Lub inaczej:
Zawsze mnie zastanawiało, skąd ludzie biorą kasę na zakup domu, który kosztuje np. milion złotych? odkładają do skarpety po 50 zł miesięcznie? inwestują na giełdzie?

pierdze - #kiciochpyta #pytanie #zwyklachalupa
Czy zwykły śmiertelnik jest w stanie ...

źródło: comment_HJhmd8H57w4KhQgsRGZdCq4iDz5SAc0q.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@pierdze:

Czy zwykły śmiertelnik jest w stanie pozwolić sobie na kupno domu (tu na obrazku ceny za dom 2-pokojowy) bez brania kredytu lub pomocy finansowej rodziny?


to zależy. głównie od tego czym człowiek sie zajmuje, oraz od miejsca w którym chce ten dom
  • Odpowiedz
@pierdze: Programisty 15k mogom.
Moja znajoma zarabia w korpo jako sharepoint dev 6,5k na łapkę. Po 6 latach wynajmowania kawalerki kupiła sobie mieszkanko za 400k. Myślę, że te domy powyżej 1mil to tylko kwestia dłuższego odkładania / lepszego inwestowania.
  • Odpowiedz
@pierdze: Gdyby nie mój zdziecinniały ojciec, który zaniedbuje blisko 100 metrowe mieszkanie we Wrocławiu ze sporym ogrodem to mógłbym je kiedyś sprzedać i spłacić chociaż część kredytu na mieszkanie, który na mnie wisi na 30 lat. Niestety nie mam na niego żadnego wpływu i nie jestem w stanie w żaden sposób o to mieszkanie zadbać żeby utrzymać jego wartość. Mało tego zdążyłem się już dowiedzieć, że po śmierci dziadka zamierza
  • Odpowiedz
@Yaggar: a tak przy okazji tej pani co kupiła za 400K po 6 l, to wygląda na to, że mieisięcznie odkładała z pensji 6.5K aż 5,5K, czyli żyła za ok. 1K / miesiąc, co rodzi podejrzenia, że jednak miała zastrzyk finansowy.
  • Odpowiedz
@pierdze: Dlaczego nie da rady? Może bogato się ożenisz i żona wniesie spory posag? Może posiadając wiedzę, kompetencję, doświadczenie i szczęście zaczniesz godnie zarabiać. Mam znajomego który zarabia 45k netto miesięcznie (#!$%@?, że 50% pensji zabiera mu komornik). Da się? Da :-)
  • Odpowiedz
@pierdze: akurat w przypadku domow z obrazka to cene robi lokalizacja. Jak wezmiesz cos np. w okolicach bydgoszczy / torunia to za 500k masz ladny nowoczesny domek ~110 m (+ garaz, taras, pom. gospodarcze - sumarycznie kolo 130-140). Odkladac trzeba i tyle ;)
  • Odpowiedz
@pierdze: @lukpep: Jeszcze lepiej jak sam wybudujesz wtedy wychodzi Ci 100k mniej.
Pamiętaj też, że zwykle kupujesz dom już razem z różową żoną więc oszczędności x2. Oszczędzając 5k miesięcznie (co w dzisiejszych realiach nie jest czymś trudnym) na głowę jesteś w stanie kupić po 4 latach dom w okolicach Bydgoszczy.
  • Odpowiedz