Wpis z mikrobloga

apropo tego wywiadu i zaorania Morawieckiego

http://www.wykop.pl/link/3607587/morawiecki-zaoral-sie-w-wywiadzie-dobro-narodu-wazniejsze-niz-rowne-prawo/

kiedyś, kiedyś, dyskutowałem z pewną znajomą o tym, co jest ważniejsze, prawo (obowiązujące aktualnie) czy moralność/etyka jednostki.

Sprawa wydaje sie dosyć prosta, prawo zawsze jest najważniejsze, inaczej łatwo można dojść do skrajności, jak anarchia itd. Ale co w takim razie z prawem jednostki, któremu w demokratycznym państwie narzucane jest odgórnie (może wyjechać, jasne ( ͡° ʖ̯ ͡°))?

Czy etyka może być ważniejsza? Czy jednostka może przestać przestrzegać prawa jeśli jest to sprzeczne z jej etyką?

Stąd też przykład Morawieckiego o nazistowskich żołnierzach, którzy przecież wykonywali tylko rozkazy - takie było prawo


Prawo się może zmienić, moralność i etyka są stałe.


#pytanie #pis #bekazprawakow #bekazlewactwa #rozwazaniazdupy

Czy jest ważniejsze?

  • Prawo 30.8% (12)
  • Moralność/etyka 69.2% (27)

Oddanych głosów: 39

  • 11
co jest ważniejsze, prawo (obowiązujące aktualnie) czy moralność/etyka jednostki.


@kracy-pan: panie, przez lata rozwoju prawa i filozofii prawa spierali się na ten temat najwięksi myśliciele, a ty myślisz, że dostaniesz dobrą odpowiedź tak/nie na wypoku? Jest milion argumentów za jedną i drugą opcją.

No ale jak już bardzo chcesz konkret: prawo jest ważniejsze, ale nie powinno być sprzeczne z etyką uniwersalną.
chcesz konkret: prawo jest ważniejsze, ale nie powinno być sprzeczne z etyką uniwersalną.


@kracy-pan: tak jak napisał @stekelenburg5: prawo można zmienić, moralność i etyka nie, chociaż są podejścia do tego ze strony chociażby pana Hartmana, jednak prawo obowiązuje w teorii wszystkich, a moralność i etykę stosujesz sam. Prawo to element państwa oraz kontroli. Złe prawo powinno się zmienić, jednak nie dla wszystkich to takie oczywiste jest.
@kracy-pan:

Tu nie ma jednej odpowiedzi, bo i to nie jest sprawa czarno biała.

Moja opinia jest taka, że najważniejsze jest prawo (takie samo i równe dla wszystkich) bowiem ono gwarantuje stabilność, ład i przewidywalność pewnych procesów w ramach społeczeństwa.

Jednakże jak napisałem - takie samo i równe dla wszystkich, a co więcej - prawo odzwierciedlające właśnie moralność i etykę społeczną.

***

Gorsze jest prawo opresyjne, niezgodne z wartościami społeczeństwa i
Stąd też przykład Morawieckiego o nazistowskich żołnierzach, którzy przecież wykonywali tylko rozkazy - takie było prawo


@kracy-pan: stąd też na hasło że PiS ma przecież mandat bo rządzi po wygranej w demokratycznych wyborach - pojawiające się argumenty że Hitler też doszedł demokratycznie do władzy
@kracy-pan: Poniżej zamieszczam tekst wypowiedziany przez JKM podczas rozprawy sądowej z Michałem Bonim, o spoliczkowanie go. Na pierwszy rzut oka może nie wydawać się, żeby miało coś wspólnego z tematem Twojego wpisu, jednak kiedy zastanowimy się nad sensem tej wypowiedzi, okazuje się, że bardzo wiele ma ona wspólnego z podjętym przez Ciebie zagadnieniem. A oto wypowiedź.

Sprawa dotyczy fundamentalej wartości- czy istenieją jeszcze jakieś prywatne formy postępowania w (jakiejkolwiek) sprawie czy