Wpis z mikrobloga

JUGOPOLSKIE #4
Tag do obserwowania: #jugopolskie

Dzisiaj najbardziej znany kawałek powstały ze współpracy Bregovića z jednym z ulubieńców Wykopu - Krzysztofem Krawczykiem!

Krawczyk i Bregović - Mój przyjacielu [2001]
Szczerze mówiąc, jest to jedyny utwór ze wspólnej płyty Bregovića i Krawczyka Daj mi drugie życie, który znałam wcześniej. Zresztą, myślę, że nie trzeba go za bardzo przedstawiać, bo był w Polsce hitem.
Jest to też jedyny utwór z tej płyty, którego pierwowzór nie wyszedł od Bregovića, a...

Bajaga i Instruktori - Moji drugovi [1994]
Bajaga i Instruktori to zespół założony przez Momčilo Bajagića "Bajagę", członka rockowego zespołu Riblja Čorba (swoją drogą ich twórczość też bardzo polecam, niestety w tym cyklu się nie pojawią - chyba, że przypadkiem trafię na jakieś podobieństwa :D). Bajaga chciał nagrać własną płytę, powołał sobie w tym celu zespół, a że płyta okazała się sukcesem... to poszli za ciosem i są aktywni dalej (ostatnią płytę nagrali w 2012).

Garść ciekawostek:
- oryginalny tekst ma dużo bardziej pozytywny wydźwięk - opowiada o grupie przyjaciół, którzy są rozsiani po całym świecie, ale zawsze, gdy się spotkają, to piją, śpiewają i życzą sobie wszystkiego najlepszego. Jak miło!
- piosenka Moji drugovi została nagrana na potrzeby filmu Ni na nebu ni na zemlji. Inna piosenka z tego filmu - Ni na nebu ni na zemlji... i chyba wiem, co obejrzę w weekend :D
- w polskim teledysku można wypatrzeć Bregovića, nie jest to szczególnie trudne - to ten gość z długimi loczkami. Potem nawet mówi coś po polsku.
- jeszcze co do tego teledysku:

(...) był najdroższym w karierze Krawczyka, a artysta spędził na planie zdjęciowym aż dwa dni. - Pomysł do klipu został trochę ściągnięty z filmu "Ojciec Chrzestny". Mam policzki wypchane watą, gram w karty. Zostało to świetnie zrealizowane - stwierdził Krawczyk.

źródło
- w przeciwieństwie do Kayah, Krawczyk miło wspominał współpracę z Bregovićem

Znowu na bogato - obie wersje mają teledyski! Niestety w teledysku Bajagi jest słabe audio. Niżej wstawię film bez wideo, za to z lepszym dźwiękiem.

Dalej lekki spam tagami (dajcie znać, jeśli któryś tag wołam niepotrzebnie):
#jugoslawia #serbia #bajaga #bajagaiinstruktori #krawczyk #krzysztofkrawczyk #krawczykibregovic #bregovic #goranbregovic #90s #lata90 #yurock #jugopolskie #piosenkazfilmu #muzykafilmowa

Moji drugovi czy Mój przyjacielu?

  • Bajaga i Instruktori - Moji drugovi 47.1% (8)
  • Krawczyk i Bregovic - Moj przyjacielu 52.9% (9)

Oddanych głosów: 17

kostniczka - JUGOPOLSKIE #4
Tag do obserwowania: #jugopolskie

Dzisiaj najbardziej...
  • 3