Wpis z mikrobloga

Dzień 17: Piosenka z filmu (jaki to jest film?)

John Williams - Duel of the Fates

Duel of the Fates to utwór skomponowany przez Johna Williamsa występujący w I epizodzie otwierającym Nową Trylogię Star Wars. Utwór ten występuje w jednym z najciekawszych momentów filmu - podczas finałowego pojedynku, gdzie Qui-Gon Jinnem z Obi-Wan Kenobim walczą z Darthem Maulem.
Ogólnie jaka Nowa Trylogia jest, każdy widzi, ale pod kątem muzyki to były absolutne majstersztyki. Utwór ten po prostu tworzy z walką idealną całość, buduje napięcie z początku, podbija mocniejsze momenty, po prostu wszystko zagrało idealnie. Żadnego innego pojedynku nie zapamiętałem ze względu na muzykę, nawet Anakina z Obi-Wanem, a tu po prostu jest miazga.
Nie jestem ekspertem czy nawet obeznany z muzyką klasyczną na tyle, bym mógł się mądrować o tym, jakie partie akurat zajebiście mi się podobają, ale to się czuje słuchając. Utwór został wykonany przez Londyńską Orkiestrę Symfoniczną.

Mogę zaś co nieco powiedzieć odnośnie tekstu. Tekst to luźno przetłumaczony na sanskryt walijski wiersz z czasów średniowiecza: Cad Goddeau, tłumaczone na angielski jako Battle of the Trees.
Sanskryt to język literacki starożytnych, średniowiecznych i wczesnonowożytnych Indii. Obecnie uznawany jest za język wegetatywny, bowiem wg danych z 1999 roku, aż zawrotne 3.000 osób go używa tam! (spośród 900.000.000 mieszkańców ( ͡° ͜ʖ ͡°)).
Samo Cad Goddeau opowiada o czarodzieju - Gwydionie, bohaterze walijskiej mitologii, który swoją mocą przemienia drzewa w lesie w walczących wojowników. Poemat zawiera podobno baaardzo dużo symboliki i alegorii, i jest interpretowany na naprawdę wiele różnych sposobów.

#100daymusicchallenge #starwars #ciekawostka #johnwilliams #soundtrack #muzyka
splndid - Dzień 17: Piosenka z filmu (jaki to jest film?)

John Williams - Duel of ...
  • 3
@splndid: Tego mi zabrakło w nowych odsłonach Star Wars, muzyki którą zapamiętam. W Nowej Trylogii mieliśmy właśnie Duel of the Fates, Across the Stars, March at Jedi Temple (chociaż moim zdaniem 3 miała najsłabszą muzykę z trylogii). O Starej Trylogii nawet nie ma co pisać :). Z nowych filmów jedyne co mi wpadło w ucho to muzyka z trailera. Mam nadzieję, że VIII nadrobi w tej kwestii.
MacFlays - @splndid: Tego mi zabrakło w nowych odsłonach Star Wars, muzyki którą zapa...