Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Czy warto studiować filologie?

Z góry przepraszam, że to z anonimowych, ale aktualnie banicja ( ͡° ͜ʖ ͡°). Od zawsze bardzo łatwa przychodziła mi nauka języków obcych, więc zastanawiam czy nie wybrać jakąś filologię. Ja wiem, że to nie kurs językowy, ale nie mam pomysłu na co innego mógłbym pójść skoro nic mnie jakoś nie interesuje. Byłem teraz jeden semestr na studiach technicznych i niestety poległem. Tylko właśnie zastanawiam się czy jest sens w ogóle się wybierać na takie studia skoro tyle ludzi się na nie pcha + niebardzo wiem co mógłbym po nich robić oprócz tłumaczeń. Także pytanie do mirków studiujących lub tych, którzy ukończyli kierunek - czy warto i dlaczego?

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Shyvana
  • 10
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: jestem po fililogii angielskiej nie przypominam sobie osoby z roku pracujacej w zawodzie. W ssc obecnej firmy z kolei biora samych filologow bo latwiej ich nauczyc ksiegowania niz ksiegowych jezyka. Tylko ze ta sa bardziej egzotyczne jezyki niz niemiecki/angielski. Trzeba tez pamietac ze i zawod tlumacza i zawod klepacza faktur sa bardzo wysyko na liscie do wyparcia przez automatyzacje.
Osobiecie studia wspominam bardzo dobrze nauka sprawiala mi duzo przyjemnosci tylko
  • Odpowiedz
@banan-smietana: tłumacza właśnie bardzo ciężko jest zastąpić maszyną i to raczej nie nastąpi póki nie powstanie prawdziwa AI.

@AnonimoweMirkoWyznania: poza tlumaczeniem można być lektorem albo pracować w korpo - ale to w przypadku rzadkich języków. Poza tym musisz pamiętać że będzie sporo przedmiotów dotyczących kraju, dużo czytania literatury, etc.
Połowa ludzi na roku u mnie to ludzie "z przypadku", kilkoro zrezygnowało, reszta na razie sobie jakoś radzi - ale zobaczymy
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Absolutnie nie polecam filologii angielskiej. Skończyłam taki kierunek i to było 5 straconych lat zycia. Jesli lubisz języki - idź na kurs albo ucz się indywidualnie. Studia tego typu nie wniosą zbyt wiele do Twojego życia. Sama znajomośc języka w dzisiejszych czasach to juz troszkę za mało. Jesli chodzi o studia, to warto pomyślec o czymś co wzbogaci Twoje umiejętności a język niech będzie dodatkowym atutem. Patrzac z perspektywy czasu,
  • Odpowiedz