Wpis z mikrobloga

@LooZ: Ostatnio (w sobotę?) zadałem pytanie o eksperymenty w mikrograwitacji na ISS. Wątek został niestety usunięty (ach ta moderacja...;)) i nie wiem czy coś odpisałeś.
Trochę przypadkiem znalazłem dziś częściową odpowiedź na moje pytanie. Wygląda na to że miałeś rację i na ISS rzeczywiście robiono takie badania. Wstyd przyznać że zapomniałem, bo temat świeży. Tym większy wstyd że myszki leciały Dragonem (CRS-9):
http://www.mhi.co.jp/technology/review/pdf/e534/e534036.pdf

Niestety sekcja Outocomes jest bardzo lakoniczna, a jeszcze się nie dokopałem do artykułów dyskutujących wyniki badań (epigenetyka itp.) tych myszek. Może ten pierwszy lot to była bardziej demonstracja techniczna i wstęp do poważniejszych badań...

Niemcy natomiast planują jakieś eksperymenty z ziemniaczkami w grawitacji marsjańskiej i księżycowej:
http://space.skyrocket.de/doc_sdat/eu-cropis.htm

Dokładnie nie pamiętam z czym się nie zgadzałem w Twoim komentarzu i jak on brzmiał. Częściową rację na pewno miałeś. Ale nie całkowitą, bo to nie NASA a JAXA wysłała te myszy. Nie sądzę też byś znał już dokładne wyniki ich badań. A o innych nie słyszałem.
  • 4
@ocishy: Odpisałem.

Link był na forum.kosmonauta.net gdzie konta już nie mam, więc nie mam jak szukać. Testowano to już jakiś czas temu i raczej nie na myszach. W skrócie - dla organizmów żywych jest diametralna różnica między "brak grawitacji", a "mniejsza grawitacja". Grawitacja, o ile występuje (z pamięci - testowano coś koło 37% ziemskiej), właściwie powstrzymuje problemy pojawiajace się przy braku grawitacji. Wniosek - nie jest to problem przy kolonizacji Marsa.
@LooZ: Coś na screenie (który potem ktoś wrzucił) widziałem że chyba mi odpisałeś ale to było nieczytelne na mojej komórce.
Też nie mam konta więc też tam nie poszukam. A na tym forum NASA mi się teraz nie chce ( >100 stron wątku). To co piszesz brzmi rozsądnie, ale pozwól że - puki nie znajdę jakichś konkretnych artykułów - będę to co przywołujesz z pamięci traktował raczej jako wyraz Twojego optymizmu.
@ocishy: Cały twój długi wywód na temat tego co sądzisz o artykule którego nie czytałeś + ad personam. Najs.

Co znaczy "jednoznaczne wyniki"? Jeśli zadziałało na np. owadach, to znaczy, że nie testuje się już na myszach? Na ludziach też nie? Oczywiście, że temat jest radykalnie niezbadany, ale stoi w zupełnej kontrze do twierdzeń niektórych.

Twierdzenie A - Kolonizacja Marsa to nieuchronna szkodliwość dla zdrowia związana z niższą grawitacją, na co
@LooZ:
Nikt rozsądny nie stoi na stanowisku podobnym do twierdzenia A (ze słówkiem "nieuchronna"), walcząc z takim stanowiskiem prowadzisz jakiś straw argument.

Dyskusja tyczy się raczej tego na co wskazują te niepełne, dopiero raczkujące (o ile wiem) badania prowadzona na myszach (i może innych zwierzątkach). Nie przedstawiłeś choć jednego argumentu w obronie tak silnie sformułowanego Twierdzenia B, argumentu dającego się zweryfikować, czyli popartego choćby linkiem do jakiegoś artykułu.

Pożyjemy, zobaczymy. Ja