Wpis z mikrobloga

Czy jeśli kupię keyboard i nauczę się na nim grać będę potrafił grać na pianinie? Ile może kosztować keyboard, do którego mogę podłączyć słuchawki i sobie grać? Najlepiej oczywiście używany. Nie zależy mi na jakichś fikuśnych funkcjach czy żeby sam grał. Na pianino mnie nie stać.
Czy Yamaha PSR-19 byłaby ok?
#pytanie #muzyka #pianino
  • 20
@DywanTv: nie kupuj żadnego shitu jak to PSR-19. Szukaj czegoś z ważoną klawiaturą. Inny styl gry. No i nauczysz się poprawnie naciskać na klawisze. Takie coś ani nie ma jakkolwiek prawdziwego dźwięku (choć to akurat możesz naprawić podłączając klawisz na MIDI do komputera i odpalając jakiś super syntezator za cenę większą niż ten klawisz… :P), a i palce prędzej sobie na czymś takim połamiesz niż się nauczysz grać :P

Ja mam
Rozumiem, że nie bez sensu kupować takie rzeczy?


@DywanTv: wiesz… na czymś takim to się możesz uczyć teorii i „Wlazł kotek na płotek”. Ale nic konkretniejszego niestety nie zagrasz na takiej klawiaturze ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Jeśli naprawdę chcesz się nauczyć, to próbuj. Ale moja nauczycielka fortepianu usłyszała lata temu jak zaczynąłem się uczyć, że gram na czymś takim, to dostałem solidny opierdziel, rodzice dostali solidny opierdziel
@morsik: Kurde, biednemu zawsze wiatr w oczy. Są jakieś instrumenty oprócz harmonijki, które nie kosztują więcej, niż moi rodzice mają miesięcznie budżetu? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@DywanTv: gitara? :D
Dostałem na 18 urodziny jakąś za 300zł chyba [nowa]. Działa do dziś. Do grania na ogniskach (na których i tak nie grywam w sumie :D) wystarcza w zupełności. Wziąłem ją nawet raz na konkurs, więc nie jest tak źle.
@DywanTv: Nie to, że Cię chcę zniechęcać czy coś, ale na takiej klawiaturze z PSR-19 nie nauczysz się poprawnie naciskać klawiszy. Jak siądziesz po roku grania na czymś takim do prawdziwego fortepianu, to będizesz potrzebował kolejnych 2 lat profesjonalnej nauki, żeby się oduczyć błędnych nawyków :P
@morsik: Da radę do 100 złotych kupić jakąś ogarniętą? A właściwie to po prostu, żeby grała. Mam elektryczną od kolegi, ale nie jestem pewny czy działa. Wiesz może jak to sprawdzić? Nie mam kabla i dużo bardziej podoba mi się gitara klasyczna. Jeśli zacznę się uczyć na elektrycznej będę umiał na klasycznej?
Jeśli zacznę się uczyć na elektrycznej będę umiał na klasycznej?


@DywanTv: gram na elektryku i akustyku czasami.

Polecam kolejność akustyk/klasyk, a potem elektryk. Miałem w szkolę gościa (z którym grałem na przedstawieniach) który umiał grać tylko na elektryku. Akcja strun, wysokość, wygoda gry jest zupełnie inna na akustyku i na nim gra się ciężej.

Nie mam pojęcia czy do 100zł da się coś kupić. Podejrzewam, że raczej nie.
@DywanTv: mają delikatnie inną budowę (głównie to chyba gatunek drewna, ale w sumie to się na tym nie znam) i inne struny.

Gitara klasyczna ma nylonowe struny. Łatwo się dociska, ale cicho gra. Raczej do delikatnych brzmień (stąd nazwa "gitara klasyczna" — gra się na niej utwory klasyczne :P).

Gitara akustyczna ma stalowe struny. Trudniej się dociska, ale gra głośniej i konkretniej.

https://www.youtube.com/watch?v=lixYmu_-7K4
@DywanTv: Na Twoim miejscu dozbierałbym tak do 300-500zł i polował na używaną klawiaturę midi z podłączeniem przez USB z przynajmniej 5 oktawami (najlepiej 88 dynamicznych klawiszy, ale może być ciężej znaleźć za tą cenę, choć czasem można dorwać za tą cenę nawet klawisze ważone czyli już uczucie grania jak na prawdziwym pianinie). Ściągasz sobie na przykład darmowy Kontakt 5 Player i szukasz darmowych bibliotek z pianinem (na pewno można znaleźć jakieś,
@DywanTv: Pomijając ważoną klawiaturę i inne bajery, bo na to można się zawsze przestawić, w takim budżecie nie kupisz nawet klawiatury która będzie mieć czułość velocity na docisk, a co jak co, ale to jest praktycznie niezbędne aby myśleć o jakiejkolwiek grze na klawiszach. Niestety te 400 PLN trzeba wydać np. na klawiaturę sterująca do komputera. W sekcji keyboardów dopiero droższe modele rozróżniają velocity np. Yamaha PSR E353.

Jeżeli pytasz o
N.....E - @DywanTv: Pomijając ważoną klawiaturę i inne bajery, bo na to można się zaw...