Wpis z mikrobloga

Tak dużo się mówi o braku wolności w Polsce w sferze ekonomicznej, dostępu do broni palnej, poszanowania prawa własności itd. (i słusznie, bo to prawda) ale mam wrażenie, że trochę zapomina się o tak podstawowych i bezpośrednich kwestiach jak kwalifikacja wojskowa i obowiązki z tym związane. Tu bezpośrednio widać, że ludzie są traktowani trochę jak własność państwa - trzeba się stawić, odbyć swoje, a potem przez dłuugi czas być na każde wezwanie państwa (wojna, ćwiczenia). Oczywiście dobrze, że zawieszono zasadniczą służbę wojskową, ale mam wrażenie, że jest to traktowane trochę ta jakby przymus w tej kwestii ze strony państwa już na dobre się skończył...
#libertarianizm #liberalizm #wolnosc #filozofia
  • 45
  • Odpowiedz
@Soulmyr: no nie do końca się z tym zgadzam... Oczywiście mam obowiązki wobec konkretnych osób natomiast nie uważam żeby to się przekładało na przyzwolenie do zmuszania mnie przez państwo do kwalifikacji, ćwiczeń itp. (ani do czegokolwiek innego z wyjątkiem szanowania wolności innych).

P.S.

Ile masz lat?

Tyle, na ile wskazuje mój nick, ale proszę, nie "osądzaj" mnie po wieku. Lubię strzelectwo, miałem do czynienia z bronią palną, nie jestem pacyfistą, a
  • Odpowiedz
@llllllll: ale nie rozmawiajmy tutaj o obecnym prawie, ok? Bo prawo nie jest wyznacznikiem moralności, jest tworzone przez ludzi, którzy się mylą i może być złe. Oczywiście wiem, że za jego nieprzestrzeganie grożą mi pewne sankcje, ale rozmawiajmy w kontekście filozoficzno-moralnym.

@Soulmyr: zobacz mój komentarz wyżej
  • Odpowiedz
@tomekb1999: a jak inaczej państwo miałoby się bronić przed atakiem wroga? Nie ma innej metody, więc wojna powinna być JEDYNĄ okolicznością odbierającą obywatelom wolności, w celu obrony... tejże wolności. Dlatego lepiej by było gdybyśmy skupili uwagę na poszerzaniu naszej wolności w czasie pokoju, bo na wojnę nie mamy wpływu.
@kubica941: na szczęście w godzinie W nikt cię nie będzie pytał co czujesz, tylko polecisz na front, czy ci się to
  • Odpowiedz
@tomekb1999 Jeśli w ten sposób podchodzimy do kwestii wolnosci, to w twoim mniemaniu jestem niewolnikiem od początku rozbudowana swojej samoswiadomosci. Od małego nam wszyscy coś każą rodzice, nauczyciele, później pracodawcy. To jak to jest wszyscy są niewolnikami?;)
  • Odpowiedz
@kubica941 nie można mieć do Ciebie pretensji, tylko do twoich rodziców i nauczycieli

"Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie wiedział"

Prawda stara jak świat
  • Odpowiedz
@llllllll: armia zawodowa, a poza tym coś takiego nie usprawiedliwia łamania wolności. Zło jest zawsze złem. Powiedzmy, że ktoś mnie osobiście atakuje w moim domu - czy mogę sobie siłą wybrać kilka osób z sąsiedztwa i zmusić ich do tego żeby mnie i mojej okolicy bronili? Cel jest szczytny ale oczywiście odpowiedź brzmi nie!

@Soulmyr: jak jesteś dzieckiem to nie jesteś wszystkiego do końca świadomy, nie odpowiadasz w pełni za
  • Odpowiedz
@kubica941 dorośniesz założysz rodzine, będziesz miał dzieci to zmienisz zdanie o 180 stopnie, gdy trzeba będzie zapłacić wysoką w celu obrony bliskich. No chyba że będziesz jak ci muzułmanie;)
  • Odpowiedz
a poza tym coś takiego nie usprawiedliwia łamania wolności.

@tomekb1999: XD sorry cumplu, ale piszesz, że masz 17 lat i prosisz, żeby Cię nie oceniać przez pryzmat wieku, no ale niby jak tego nie robić skoro piszesz coś tak niedojrzałego i nieracjonalnego. Jak przyjdzie wróg i stracimy niepodległość, to kto wtedy będzie dbał o wolność dla Tomka POLAKA. Myślisz, że gdyby hipotetycznie Rosja nas podbiła to miałbyś jakiekolwiek wolności?

Armia zawodowa
  • Odpowiedz
@Soulmyr:

dorośniesz założysz rodzine, będziesz miał dzieci to zmienisz zdanie o 180 stopnie, gdy trzeba będzie zapłacić wysoką w celu obrony bliskich. No chyba że będziesz jak ci muzułmanie;)


Bardzo proszę, bez takich "argumentów". Albo umiesz udowodnić prawdziwość swojej tezy za pomocą rzetelnych argumentów, albo nie. Czy w przyszłości zmienię zdanie to się okaże, poza tym mogę bronić bliskich bez czyichś nakazów (i nie koniecznie pójście na front musi być tu
  • Odpowiedz
A poza tym w czym moje zdanie przeszkadza ci żeby nie postrzegać mnie przez pryzmat wieku? Patrz nie na mnie ale na moje argumenty

@tomekb1999: argumenty są dziecinne, więc nie pomagasz

a czym jest garstka polskich rezerwistów w stosunku do wielkiej armii rosyjskiej?

no po prostu no nie... Oczywiście, że Rosja ma więcej rezerwistów, ale walka 15 mln Polaków na 30 mln Rosjan wcale nie musi się skończyć porażkę, bo dwukrotna
  • Odpowiedz
@llllllll: Skoro są takie dziecinne to je obal bez odnoszenia się do mojego wieku. Poza tym nie bez powodu chyba są tworzone sojusze militarne jak NATO. A zresztą to wszystko i tak nie uprawnia do łamania wolności obywateli.

aha, no to rozmawiajcie dalej (jakoś tylko nie widzę dyskutantów)

Chodziło mi o to, że to czy jakiś pogląd działałby na naszą korzyść czy niekorzyść nie zmienia jego oceny moralnej (np. jak coś
  • Odpowiedz
Poza tym armia zawodowa wcale nie jest taka zła i chyba dużo lepiej wyszkolona od rezerwistów

Poza tym w dzisiejszych czasach w walce jest chyba sporo technologi

Poza tym nie bez powodu chyba są tworzone sojusze militarne jak NATO


@tomekb1999: chyba, chyba, chyba. Kolego nie masz bladego pojęcia o funkcjonowaniu armii, sojuszy i szerzej, polityki obronnej państwa, a podejmujesz temat "moralności poboru"...
Pobór był, jest i będzie, ponieważ bez niego nie
  • Odpowiedz