Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki. Witam po krótkiej przerwie. Dziś będzie o Marsie.

Naukowcy uważają, że około 3.5 mld lat temu miała na Marsie miejsce trwająca kilkaset mln lat erupcja gigantycznego wulkanu wielkości połowy Francji. Spowodowała ona zmiany położenia zewnętrznych warstw planety. Oznacza to, że obecne położenie północnego i południowego bieguna Marsa jest inne niż było kiedyś. Oś planety się nieco przechyliła, dokładnie o 20 do 25 stopni. Gdyby takie zdarzenie miało miejsce na Ziemi, Paryż leżałbym teraz w okolicach koła polarnego.

Grafika prezentująca zmianę osi

Był to okres formowania się regionu Tharsis, czyli największego w Układzie Słonecznym kompleksu wulkanicznego. Znajduje się tam również najwyższy szczyt naszego kosmicznego podwórka - Olympus Mons (21 229 m nad poziomem odniesienia). Załączone zdjęcie przedstawia topografię wyżyny wraz z obszarami przyległymi.

Nie przepadam za renderami, ale TEN przypadł mi do gustu ()

Dodatkowo w 2010 roku przeprowadzono badania teoretyczne, których wynik potwierdził, że usunięcie z Marsa regionu Tharsis spowodowałoby zmianę osi planety z powodu nagłej utraty masy.

Potężne erupcje rozwiewają kilka tajemnic naszej ulubionej (po Ziemi) planety. Sylvain Bouley, geomorfolog z Uniwersytety Paryskiego mówi "Naukowcy nie potrafili zrozumieć dlaczego rzeki (na Marsie) są akurat tam gdzie są. Ich położenie zdaje się być przypadkowe. Jeśli jednak wziąć pod uwagę zmiany, które dotknęły powierzchnię planety, okazuje się, że położone są w tym samym paśmie tropikalnym". Wyjaśnia to przy okazji istnienie sporych podziemnych rzek lodu, które są rozmieszczone dziwnie daleko od biegunów.

Jeżeli podobał Wam się wpis i macie ochotę na więcej zapraszam do obserwowania tagu:

> #nedvedinspace << ( )


Nedved - Cześć Mirki. Witam po krótkiej przerwie. Dziś będzie o Marsie.

Naukowcy u...

źródło: comment_UQJqgPOZFNpju14UuIwNhq9tIyC04DQO.jpg

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
Dlaczego zastanawiało ich to, że "rzeki są tam gdzie są"?

O co chodzi z tym samym pasmem tropikalnym? Takie samo jak na Ziemi? Nie wiem jak to rozumieć, bo nie ma tropików na Marsie


@naciski: Zwróć uwagę na pierwszą załączoną grafikę. Na obrazku b. widać, iż rzeki leżą w jednej linii równoległej do równika. Tłumaczy to ich wspólne pochodzenie. Po zmianie kąta nachylenia osi Marsa linia rzek zaczęła odstawać od
  • Odpowiedz