Wpis z mikrobloga

Od 04.02 w #lidl wiertarka stołowa / kolumnowa PTBM 500 C3
Jest to kolejne już wcielenie tego samego "niemca" robionego w Chinach... czy pozbawione wad poprzedników - nie wiem.
Co sądzicie #diy #warsztat #majsterkowanie - warto to brać? Bo wiercenie starą jazgoczącą Celmą na statywie co ma 2mm luzu promieniowego przestało mnie bawić. Do wiercenia głównie w stali.
  • 21
  • Odpowiedz
PTBM 500 C3


@Xaveri: wszystko zależy, czy egzemplarz będzie miał luz na pinioli (znaczy tej wysuwanej w dół rurce, w której kręci się futerko) jakiś przyzwoity, czy też +/- 2mm będzie się to telepało, jeżdżąc po materiale...
Sama podstawa i mocowanie rury głównej też trochę tragedią wieje - ja miałem Dedrę czy inne takie dziadostwo bardzo podobne, i podstawa żeliwna po prostu pękła w tym wąskim kielichu, gdzie rura wchodzi. Tutaj
hrumque - > PTBM 500 C3

@Xaveri: wszystko zależy, czy egzemplarz będzie miał luz n...

źródło: comment_NkyYAHa3G46RORPsLChZ5JAfcvvSWwRq.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@hrumque: Ciekawe jakiej średnicy jest kolumna... Gdyby tak się dało założyć napęd na jakąś solidną, bo to co widziałem na YT (poprzednie wcielenia) to faktycznie badziew.
  • Odpowiedz
@Xaveri: można myśleć o wsadzeniu rury-w-rurę (by nie zabawiać się w problematyczne kalibrowanie zewnętrznej powierzchni do mocowań), z wspawanym czymś solidniejszym w podstawie, ew zalaniu tego co jest jakimś miksobetonem wylewką żywiczną itp...
  • Odpowiedz
Nigdy więcej narzędzi z lidla. Kupiłem raz miniwiertarkę, mechanizm z plastiku rozleciał się w ręku od samego dokręcania wiertła.
  • Odpowiedz
@Xaveri: @hrumque: Chyba zaryzykuję i wezmę to kolumnę. Bardzo się męczę ze stojakiem celmy i wiertarką z biciem jak stąd do Cansas.
Najwyżej zaleję kolumnę betonem, a podstawę postawi się na ciężkim klocku i zakotwi. W tej cenie - warto pokombinować.
Sandman - @Xaveri: @hrumque: Chyba zaryzykuję i wezmę to kolumnę. Bardzo się męczę ze...
  • Odpowiedz
@hrumque: @Xaveri: No i trochę poszperałem, to rzeczywiście ryzyko jest niewarte zachodu.
Wszyscy amatorzy, wybierają Dedrę DED 7710 w tym przedziale cenowym i parametrach. Maszynka przetestowana przez dziesiątki amatorów, nierzadko przez nich modyfikowana żeby usprawnić działanie.
  • Odpowiedz
@Sandman: Mam ten sam problem ze stojakiem celmy - luzy. Będę próbował go rozmontować i wstawić tulejkę z brązu. W stojaku celmy kolumna ma zaledwie fi 35, ale jest z pręta pełnego - jakby przez tuleje dopasowujące dało się zamontować na tym napęd i stolik ruchomy to by wyszła całkiem zgrabna wiertarka.

Co do Dedry to różnica w cenie na tyle mała, że też doszedłem do wniosku, że nie ma co
  • Odpowiedz
warto to brać?


@Xaveri: Kupilem wczoraj,
Zmontowalem - bicie na wrzecionie - 0,06mm - samo z siebie daloby rade.
ale "piniol" skakal w lewo i prawo, moglem swobodnie reka obrocic go w lewo i prawo +- 30 stopni.

Zlozylem do pudelka, sprawdzilem drugi egzemplarz - okazal sie po zwrocie - polamany plastik przy wylaczniku awaryjnym. (Mojego zwracanego nawet nie sprawdzili czy w srodku same ceglowki btw.).

Szkoda, 27 zawiasow puszkowych, 10
  • Odpowiedz
Wczoraj rano pod Lidlem ze 30 chłopa i 5 babeczek...
Wszyscy biegiem po wiertarki i urządzenia wielofunkcyjne. Niektórzy brali po 2-3 sztuki...
Ja sobie poszedłem spokojnie, wziąłem co chciałem (wielofukcyjne + zapasowe końcówki) i do kasy, a tam kolejka Januszy z tymi wiertarkami hehe miałem ubaw z rana i dobry humor na całą sobotę.
  • Odpowiedz
Takie bicie? i zwracasz? pytam się w jakim celu. Przy wierceniu zawiasów puszkowych jaką masz dokładność 0,06 mm.?????????

Ludzie nie przesadzajcie, bicie na takich wiertarkach 0,5 mm to jest norma i jak wiesz co robić nie będzie żadnym problemem. To nie są wiertarki precyzyjne!!!

Wszystkie maszyny tej klasy tak mają, i nawet droższe ślusarskie też mają bicie tego rzędu.
Moja Dedra ma podobnie - wiertarka stołowa Dedra

Jedyne upgrady to wyłącznik nożny
Amarantus72 - Takie bicie? i zwracasz? pytam się w jakim celu. Przy wierceniu zawiasó...

źródło: comment_fUuPVN0qA5FGt9SgeoDGK5c1zP5aMfcf.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz