Wpis z mikrobloga

W poniedziałek zamierzam założyć #firma i chciałbym się dowiedzieć, co i jak.
Firma będzie właścicielem trzech projektów, które mam zamiar realizować, całkiem dochodowych, wszystkie to aplikacje internetowe.
Jaki rodzaj firmy najlepiej założyć?
Wkład początkowy minimalny, ponieważ realizacja pierwszego projektu nie wymaga kasy praktycznie na nic, prócz reklamę(W ponad 90% sam ukończyłem cały projekt).
Ile kosztuje założenie takiej firmy? Chciałbym odpalić #biznes na początku lutego i żeby wtedy firma była już gotowa.

Liczyłbym też na to, by papierkowej roboty było jak najmniej, no i żebym miał całkiem swobodny dostęp do budżetu firmy(wpłacanie/wypłacanie).

Po pierwszym miesiącu od startu zamierzam zatrudnić 3 osoby i utrzymywać taki zespół przez mniej-więcej 1-3 miesiące.
  • 12
Jesli chcesz swobodnie wplacac i wyplacac kase to zwykla dzialalnosc gospodarcza. Wada jest ze masz tu personalna odpowiedzialnosc swoim majatkiem. (Wobec kontrahenci pracownucy panstwo). Zalety to niskiekoszty, szynkosc zalzenia, proste opodatkowanie. Jesli chcesz firme sprzedac, pozyskiwac inwestorow lub robisz cos ryzykownego to raczej sp z oo (dluzej sie rejestruje, trudniej z niej wyplacac zyski ale jest bezpieczniejsza). Polaczeniem zalet obu jest spolka komandytowa z udzialowcem spolka z o o). Firmy mozna przeksztalcac
@BajerOp: > to w tym kraju prawie niemożliwe założyć firmę w jeden dzień

Jak to? Urzedy gminy i miast są przeważnie otwarte od 8 rano. Zanosisz CEIDG, rejestrujesz sie w ZUS i już. Jedynie na NIP trzeba czekać, pare dni góra ale pracować już możesz po wpisaniu w urzędzie.
@BajerOp: ja firmę założyłem w jeden dzień. Czynności związane z firma wykonywałem już w tym samym dniu co zaniosłem wniosek do urzędu. Troche dłużej zeszło w VATem

@Ripp: przy działaności IT chyba najlepiej KPiR bo ryczałt to 17%. Jeżeli planujesz zysk większy niż 100tys to podatek liniowy. Jeżeli kasz własne projekty i monetyzujesz to wśród firm to VAT, jeżeli nie to możesz zacząć bez VATu