Wpis z mikrobloga

18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@SiarkoWodor: Ale na jakiej zasadzie? Tak ogólnie i niezbyt dokładnie ale mniej więcej tak się to dzieje:
Przez tranzystor nie płynie prąd, bo nie ma prądu na bazę - więc prąd musi popłynąć przez "górną połówkę" cewki L1 - przez rezystor na bazę, wtedy tranzystor przewodzi i prąd - płynie przez ten tranzystor, bo mniejszy opór... i od nowa w kółko. Czas przełączania tranzystora etc. etc. bardziej skomplikowane i nie tak
@silwek: Jak wcześniej mówiłem - mentalność elektrody pełną gębą. Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć działania układu w prostych słowach, to znaczy, że nawet sam nie rozumiesz na jakiej zasadzie działa.
@McGravier: no napisałeś 10 minut po mnie :P trudno, zdarza się ;)
Chciałem wiedzieć na początek czy wie jak działa tranzystor, co by ułatwiło wytłumaczenie zasady działania układu po prostu. Wiem że elektrodowe podejście jest jakie jest, ale czasem warto najpierw dopytać się o szczegóły - bo nie wiesz z kim rozmawiasz, możesz komuś tłumaczyć jak dziecku i się oburzy że traktujesz go jak idiotę, albo tłumaczyć na poziomie akademickim a
@SiarkoWodor:

Po włączeniu zasilania prąd (mały) popłynie czerwoną drogą otwierając tranzystor. Kiedy tranzystor otworzy się, to prąd popłynie drogą zieloną.
(Tutaj nie jestem pewien do końca)
Ten prąd (zielony) spowoduje powstanie pola magnetycznego (zmiennego) które wpłynie na część uzwojenia przez które płynie prąd (czerwony) indukując prąd przeciwny i to zatka tranzystor, który skończy puszczać zielony prąd, tym samym pozwalając płynąć prądowi czerwonemu i cała zabawa zaczyna się od nowa.
Pobierz Tymian - @SiarkoWodor: 

Po włączeniu zasilania prąd (mały) popłynie czerwoną drogą...
źródło: comment_HP4W4vZ5nic8EKzW7xlZe1BOHwllyOj0.jpg