Wpis z mikrobloga

tl;dr jak zamawiacie z banggood przez Expedited Shipping Service to polecam tariff insurance

Mała przestroga dla zamawiających te lampkę. którzy mają zamiar wybrać Expedited Shipping Service (DHL).
Po stosunkowo krótkim czasie od zamówienia dzwonil do mnie celnik z DHL w celu ustalenia wartości przesyłki, na co mu powiedziałem że to koszt około $30. Dzień później rozmawiałem już z kurierem, który oznajmił żebym przygotował 80zł na poczet opłaty celnej... trochę dziwna sprawa, nie?

Mam małe doświadczenie z zakupami z tego sklepu (zamawiałem tylko Xiaomi 10 000mah, ale żadnych problemów nie było, pewnie dlatego, że to była zwykła przesyłka pocztowa), dlatego w pracy trochę na ten temat poczytałem, ale nie znalazłem uzasadnienia tak wysokiej kwoty, właściwie doliczyli mi +50% do ceny zakupu.

Przesyłkę odebrałem, wraz z dokumentami z DHL i okazuje się, że kwota 80zł jest przy tzw należności podatkowej VAT wg. dokumentu zgłoszenia celnego, dla mnie to nadal brzmi dość enigmatycznie, więc poprosiłem ich drogą mailową o podanie mi składowych tej kwoty. Uprzejmy pan zadzwonił, rzucał różnymi terminami i powiedział że mogę się odwołać do skarbówki, więc poprosiłem, żeby to o czym mówił wysłał mi mailem, ponieważ nie miałem nic pod ręką żeby robić notatki, a warto też mieć się na co/na kogo powołać.
Ta ogromna kwota wynika głównie ze "statystycznych kosztów za transport przesyłki z Singapuru" dla 2kg 100SGD, dodaj do tego zadeklarowaną wartość przesyłki, cło i VAT.
Pan mi dodatkowo napisał (chyba żeby było mi lżej..) że mogli mnie jeszcze obciążyć 40zł za "konieczność kontaktu z klientem w celu autoryzacji".
Czyli przy najgrubszym scenariuszu lampa jakieś 160 zł +120 przesyłka (która na bangood była darmowa).
Zdaje się, że wysyłający czegoś nie dodał/nie dopisał do paczki i oni musieli uruchomić swoje dodatkowe procedury, nie jestem pewien, w każdym razie warto dopłacić te 1,5 dolara tak jak ja to zrobiłem, bo co prawda za pierwszym razem Banggood chciał mi zwrócić 40 zł, ale po moim dodatkowym mailu zadeklarowali się, że zwrócą całą kwotę.

Ps. wiem że pewnie moje wątpliwości mogą zaraz okazać się śmieszne/oczywiste i ktoś zaraz będzie się chciał na mnie wyładować, ale ja to pisze ku przestrodze, żeby ktoś nie miał potem doła z powodu niepotrzebnych dodatkowych kosztów.

#bgcebuladeals #blitzwolf #blitzwolfbwlt1
  • 5