Wpis z mikrobloga

Są tu jacyś audiofile?

Szarpnąłem się na pierwszy zestaw audio, Wzmacniacz Pioneer a400 + kolumny KEF Q1. Źródłem dźwięku ma być laptop. Tutaj pojawia się pytanie, czy potrzebny mi będzie jeszcze DAC żeby konwertować sygnał z cyfrowego na analogowy?

Karta muzyczna jest standardowa ale może "produkować" sygnał 24 bit 192 kHz, wyjście tylko minijack, natomiast wzmacniacz ma tylko wejścia RCA.

Myślałem po prostu podłączyć kablem minijack/RCA bezpośrednio do wzmacniacza, ale trafiłem na opinie że potrzebny jest jeszcze konwerter cyfrowo analogowy żeby jakość dźwięku była dobra. Trafiłem na Cambridge Audio DACmagic 100, ale trochę mnie portfel szczypie i nie wiem czy jest mi w ogóle potrzebne takie cuś. Ktoś coś może doradzić?

#audioboners #technologia #audio
  • 9
@Daleki_Jones: Świeżak jestem w technice audio. Właśnie tego nie byłem pewien, ale faktycznie słuchawki normalnie śmigają. Jednak ludzie stosują te konwertery gdy źródłem dźwięku jest komputer, i nie wiem nadal po co...
@Daleki_Jones: Chyba już łapie. Te konwertery to jakby zewnętrzne karty muzyczne na USB, czyli chodzi o to że np mogą lepiej konwertować sygnał niż standardowa karta muzyczna. Ciekawi mnie czy w tym procesie jest w ogóle miejsce na jakieś słyszalne różnice jakości.
@Daleki_Jones: Chyba już łapie. Te konwertery to jakby zewnętrzne karty muzyczne na USB, czyli chodzi o to że np mogą lepiej konwertować sygnał niż standardowa karta muzyczna. Ciekawi mnie czy w tym procesie jest w ogóle miejsce na jakieś słyszalne różnice jakości.


@piotr7557: dokładnie, taki zewnętrzny DAC łączysz po USB. Ten Cambridge Audio to bardzo dobry wybór, sprawdzony przetwornik Wolfsona. Do dostania u nas oczywiście ;)
@Daleki_Jones: Spokojnie, jestem dość ostrożny w zakupach. Tego DACa jeszcze nie mam żeby była jasność, ale faktycznie większość ludzi potwierdza że jest to istotny upgrade. Natomiast nie kupuję nowych sprzętów, poluję na graty na ebay, i tak na wspomniany wzmacniacz i kolumny wydałem tylko 800 zł, a za tyle to niektórzy kupują podstawki pod kable xD