Wpis z mikrobloga

Mam w mieszkaniu Banana Pi M1+ który pełni rolę serwera plików (samba), udostępnia multimedia na TV przez DLNA, czasem coś ściąga z internetu. Jest tam zainstalowany OpenMediaVault. Chcę się pobawić z domoticz i zastanawiam się, czy nie będzie to za dużym obciążeniem dla Banana. Interesują mnie głównie odczyty temperatur z kilku czujników na esp8266. Jak myślicie, robić to wszystko na jednym komputerku, czy nie ma sensu bo będzie to kulało pod względem wydajności?
#raspberrypi #domoticz #esp8266
  • 15
@jaguar963: nie sądzę by domoticz z kilkoma czujnikami obciążał aż tak bardzo że zauważysz spadek mocy na filmach i transferze plików. Ale apetyt rośnie... Zamarzysz sobie sterowanie światłami, sceny, jakiś sprzęt domowy i może zacząć obciążać...
@viruszg: banana chcę mieć do testów bo i tak chodzi 24h/dobę. Jak mi się spodoba i będę chciał coś więcej na tym robić to odpalę raspberry 2 które leży nieużywane, chyba że nie ma sensu robić testów i od razu na raspberry lecieć?
@kasprzak: Kopiowane zaraz sprawdzę bo nie testowałem tego podczas oglądania. Transfer mam ograniczony portem ethernet w routerze (100mbps) i w takiej konfiguracji kopiowanie waha się w zakresie 9,5 - 10MB/s. Do testów miałem podpięte na lanie 1gbps i transfer był lepszy ale nie pamiętam dokładnie o ile - coś w okolicach 13-14MB/s
@kasprzak: na TV przez wifi puszczony film HD, na komputerze kopiowanie z serwera na komputer, trzyma 10,5MB/s 11MB/s cały czas, film na TV idzie płynnie.

Zapis na NAS waha się w zakresie 7-11MB/s ale film cały czas płynnie działa
@kasprzak: na raspberry miałem to przez chwile, do samych filmów na dlna bez problemu się nadaje, transfery przy kopiowaniu trochę niższe ale jakbyś zainwestował w kartę lan na usb do raspberry to już trochę zyskasz.
@kasprzak: @jaguar963: z tego co widzę to jeśli ktoś nie ma mega wymagań to malina powinna wystarczyć do nas... Myślicie że pociągnie cztery dyski usb które mają własne zasilanie? Bym sobie zrobił takiego nasa 4x3TB (archiwum robocze, ważniejsze bezpieczeństwo niż wydajność)
@viruszg: pociągnąć pociągnie ale raczej bym tego jako 100% bezpiecznego nie szacował, wolałbym chyba jedną kopie puścić w chmurę a na raspberry mieć raid 1 z dwóch dysków. Nie wiem jak poradzi sobie malina z przeliczaniem tego wszystkiego, jeśli chodzi o same dyski to musiałyby działać w ext4
@jaguar963: raczej xfs (szybciej, stabilnej bo natywnie). Chmura jest na krytyczne, owncloud 3TB u znajomego. ;)
Generalnie mam #!$%@?, krytyczne dane i bieżące prace trzy razy zbakapowane, ważne dwa, nieistotne mają tylko jedną kopię. ( ͡° ͜ʖ ͡°)