Wpis z mikrobloga

@paziu: Szczerze, to nie wyobrażam sobie po 10 latach pracy w jakimkolwiek zawodzie zarabiać 15k na rok :). Chociaż znam jednak sporo osób które po takim, a nawet dłuższym czasie nadal robią za tylko trochę ponad najniższą krajową (). Nie rozumiem tego, po takim czasie człowiek nabiera tyle doświadczenia, za sam fakt wykonywania swojej pracy lepiej i szybciej niż świeżak powinien żądać
  • Odpowiedz
@maver: tez pracuje w IT i czasem sie obawiam, ze ta banka kiedys #!$%@?. oczywiscie wolalbym, zeby tak nie bylo, ale jednak trzeba sie liczyc z taka ewentualnoscia
  • Odpowiedz
@paziu: Czy ja wiem czy to bańka. Znajomy jest stolarzem, kilkanaście lat w zawodzie, w miesiąc wyciąga podobnie jak ja. Przy czym ja pracuję zdalnie dla gościa zza granicy, który płaci mi i tak sporo mniej niż musiałby zapłacić komuś miejscowemu, więc jest jeszcze sporo zapasu.
  • Odpowiedz
@vans: jw, pracuję zdalnie, z Polski ale dla gościa zza granicy. W Polsce dostawałem w emailach oferty za najwięcej 12k od firm z Wrocławia czy Poznania, tyle dawali za iOS dev. Ja robię web dev, ostatnio głównie Javascript - Meteor (Node.js) & Vue.js.
  • Odpowiedz
@maver: dobry fachowiec zawsze swoje zarobi. ale jezeli chodzi o IT to czasem mam wrazenie, ze niektore stawki sa #!$%@?. calkiem niedawno widzialem oferte dla pehapowca bez jakichstam specjalnych wymagan na 4k netto. a wczoraj jakis znajomy znajomego sie po pijaku chwalil, ze tyle robi jako kierownik magazynu wiekszej sieci. niby kwestia perspektywy, ale jednak mam wrazenie, ze wiecznie hossy na tym rynku nie bedzie.
  • Odpowiedz
@maver: Podasz który kraj? jeżeli zachód Europy czy USA to 15k i 10 lat doświadczenia to możesz jeszcze śmiało cisnąć w górę.
Z ciekawości, jak liczysz te 10 lat doświadczenia? Tylko praca "na pełny etat" czy inaczej? Rozmawiałem ostatnio z gościem, który twierdził, że on od gimnazjum się uczył programować więc sobie też wlicza i mu wyszło 10 lat doświadczenia w wieku 24 lat :D
  • Odpowiedz
@paziu: Hm, jeśli ten kierownik ma faktycznie dużą odpowiedzialność i praca wymaga wiedzy i doświadczenia to bardziej bym twierdził że 4k netto to za mało, a nie że 4k netto to za dużo dla pehapowca :). Do pisania PHP trzeba mieć sporo doświadczenia żeby ogarniać frameworki, kwestie zabezpieczeń, nie zrobić jakichś SQLi itp. - to dość odpowiedzialna praca.

Ogólnie twierdzę że zarobki w wielu branżach są zbyt niskie, a nie
  • Odpowiedz
@paziu: to nie jest hossa, po prostu jesteśmy na takim etapie rozwoju na świecie, wszechobecnej informatyzacji i potrzeba do tego ludzi, a brakuje na rynku specjalistów. Tylko jakaś katastrofa np. ekologiczna lub wojna może spowolnić/zmienić rozwój i programiści nie będą aż tak potrzebni.
  • Odpowiedz
@vans: 10 lat temu zacząłem pracować komercyjnie na zlecenie, 9 lat temu pierwszy raz poszedłem do pracy na etat (ale i to nie trwało długo, ogólnie tylko 3 lata pracowałem na etacie, reszta to zlecenia).
  • Odpowiedz
tez pracuje w IT i czasem sie obawiam, ze ta banka kiedys #!$%@?. oczywiscie wolalbym, zeby tak nie bylo, ale jednak trzeba sie liczyc z taka ewentualnoscia


@paziu: jaka kurna bańka? przecież kasa nie jest z dupy, tylko dlatego że praca programistów pozwala zaoszczędzić kupę kasy na działaniu przestarzałych systemów... to tylko działka z oszdzędności, jak dobry system pozwala zwolnić 100 osób to można się łaskawie z programistą podzielić... to
  • Odpowiedz
@maver: nie chodziło mi o rodzaj umowy tylko sposób wykonywania pracy. O ile te zlecenia to nie było kilkanaście godzin w miesiącu w wolnym czasie to normalnie liczysz jako kolejne miesiące doświadczenia.
  • Odpowiedz
@vans: No to tak jak mówię, od 10 lat programuję zarobkowo i robię tylko to przez 80 - 120 godzin w miesiącu. Jeszcze wcześniej dorabiałem będąc jeszcze w gimnazjum i szkole średniej, ale tego nie liczę ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Odpowiedz
@maver: sporo siedzisz w Meteorze? Sam ogarniam MeteorJS 1.4 (siedzę w nim od ponad roku) + napisałem kilka rzeczy w VueJS. Powoli szukam pracy zdalnej dla kogoś z USA lub UK (chociaż wolałbym dla UK, bo różnica czasowa jest niewielka). Powiedz mi, jak zacząć, gdzie uderzać? Może być PW -> chętnie z Tobą porozmawiam na ten temat :-)
  • Odpowiedz
@maver: dzięki za odpowiedź, może uda mi się przemóc w sobie i spróbować zarabiać w taki sposób. Długo przebiegał proces weryfikacji? W jaki sposób "sprzedałeś" się swojemu obecnemu pracodawcy?
  • Odpowiedz