Wpis z mikrobloga

@Mowi: to jako ogólne, + coś nad biurko (jeżeli coś takowego tam masz) i jedno dodatkowe punktowe (jakiś led 10-20W) na stanowisko pracy ;) w sumie nie podałeś co robisz w tym warsztacie
@zuberek1990: głównie mała stolarka + czasami warsztat do wszystkiego (zrobić motor, kosiarkę czy coś pospawać)

nad stół na ścianę dam jeszcze cztery małe oprawy podszafkowe + jedna lampa na doświetlenie jak mówisz

@szaremyszki: cztery oprawy po dwie świetlówki? trochę więcej masz metrów, ale masz cztery oprawy i mówisz że mało, to u mnie trzy też może być mało
@Mowi: Może przesadzam i nie wiem co tam ze stolarki będziesz robił i jak dużo, ale pamiętaj o tym, że świetlówki mrugają i mogą powodować złudzenie, że maszyna (tokarka, pilarka itp.) stoi.
@Mowi: Ja bym polecał dwie takie oprawy, w sumie 4 świetlówki ;)
Ważną rzeczą jest dobór źródła światła, czyli samej świetlówki - patrz jaki jest strumień świetlny - podawany w lumenach [lm]. Im większy strumień świetlny przy takiej samej mocy oprawy, tym bardziej jest ona wydajna.
Druga sprawa to kolor podawany w Kelwinach. Do warsztatu polecałbym 6000K, co najmniej 4000.
Czyli jeżeli wybierzesz oprawę 2x49W to dobierasz świetlówki L49W 840.
Przykładowy
@szaremyszki: mam takie dwie na stojaki, ale mniejsze, po 150W, też dają radę. Chyba wezmę poczatkowo 3x te oprawy co podałeś
@XTas: tylko boję się żebym przy dwóch oprawach nie miał ciemniejszych punktów np. przy regale czy pod stołem (wiadomo że będzie cień, ale żeby nie potęgował się on jeszcze przez mniejszą liczbę punktów światła).
A jaką liczbę lumenów polecasz? 1100 to standardowa, mała czy duża wartość?
via Android
  • 0
@Polanin: wiem, ale to wieksze znaczenie ma w duzych warsztatach, gdzie jest ciagly halas. U mnie chodzi tylko jedno narzedzie jednoczesnie i slychac czy cos jest wlaczone czy nie :)
@Mowi: Przeglądnąłem tablice i dla 9,6m2 warsztatu może być mało. Nie patrzmy lepiej na lumeny(nie chcę Ci mieszać) tylko na ilość watów. Dla takiego pomieszczenia potrzebujesz ~160W. Te oprawy mają 6x18 czyli 108 watów. Wciąż trochę brakuje.

Czyli podsumowując, jeśli chcesz trzy oprawy - dwie oprawy 2x18W plus jedna oprawa na środku 2x36W i wydaje mi się, że byłoby ok.

@Mowi: @szaremyszki: co do ilości lumenów to są różnice
@Mowi: ja mam warsztacik ok 4x4 i mam i pięć opraw 2x36W i jest prawie dobrze. Wcześniej miałem trzy 2x36W centralnie przez środek (mam główny stół roboczy na środku pomieszczenia) i była kiszka , przedmioty (szczególnie jakieś większe) były dobrze doświetlone z góry, ale boki były w półcieniu. Szczególnie przy malowaniu to przeszkadzało. Moja rada to lepiej więcej źródeł światła, ale równomiernie rozłożonych.
Czyli podsumowując, jeśli chcesz trzy oprawy - dwie oprawy 2x18W plus jedna oprawa na środku 2x36W i wydaje mi się, że byłoby ok.


@XTas: tak chyba zrobię, ew. dwie 2x18W + dwie 2x36W

@Imbroglio: u mnie stoły są ustawione głównie pod jedna ściana i na środku, pod drugą będę miał tylko regał na narzędzia, więc mogę jedną oprawę przesunąć sobie bardziej pod ścianę

@tomd5: w garażu mam jedną żarówkę
@Mowi: no to montujesz 4 ( ͡ ͜ʖ ͡) ja jak narazie mam jedną bo było potrzebne światło a jak dojdę z wykończeniem do garażu to montuje po 2 na ścianie i będzie git