Wpis z mikrobloga

Mirki z #elektronika #avr nigdy nie zmieniałem ręcznie fuse bitów w ATMedze tylko zawsze MkAVRkalkulatorem ale teraz muszę zmienić ręcznie (ATMega 128A). Widzę, że w Eclipse jest do tego narzędzie. Jak się do tego zabrać, żeby nic nie zepsuć? Na internetach pełno płaczu o uśmierconych procesorach.
  • 10
@Mike-Wazowski: Tak. Wybierz Ext. Crystal z odpowiednią częstotliwością i programuj. Tylko najpierw upewnij się, że ten kwarc jest podłączony i rezonuje. Bo po resecie będziesz miał niespodziankę. :)
Ale nie bój się, w razie niespodzianki czasem wystarczy podłączyć zewnętrzny generator do XTAL1 i wtedy spróbować zmienić fusebity. Mnie się udało przestawić na Ext. RC albo właśnie Ext. Crystal i właśnie w ten sposób uratowałem uC.
Uważaj, żeby nie przestawić źródła taktowania: SUT_CKSEL na zewnętrzne


@MyNameIsNobody: To akurat pikuś bo wystarczy ten sygnał podać (choćby z innej atmegi, ne555 czy multiwibratora astabilnego. Znacznie gorzej jest w przypadku ustawienia pinu reset na IO. Wtedy dupa. W sumie to nie wiem czy w takiej sytuacji JTAG coś pomoże, pozostaje programowanie równoległe.