Wpis z mikrobloga

#egpu #laptopy #komputery #gpu i troche #pcmasterrace

Ostatnio zaciekawił mnie temat "external gpu". Mam w związku z tym kilka pytań. Dla osób niewtajemniczonych to po prostu podłączenie peryferyjnej karty graficznej do laptopa, żeby zamłócić w wieśka ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ale do rzeczy.

Głównie nurtuje mnie temat adaptera. Większość osób korzysta i podaje jako jedyną alternatywę urządzenia typu EXP GDC Beast . Przy obecnej cenie dolara kosztuje dość sporo. Przy czym nie rozumiem na jakiej zasadzie to działa. W zestawie dostajemy przejściówkę z PCI-e na hdmi, a z tego na PCI-E x16. Nie wystarczy zwykła przejściówka z PCI-e x1 na x16 ?

Drugą sprawą jest właściwie alternatywa gdzie zamiast PCI-e x1 na hdmi, dostajemy PCI-e na USB 3.0 i potem na PCI-E 16x. Problemem może być tu teoretycznie przepustowość USB. Przy hdmi wypada dość słabo. (USB 3.0 do 640mb/s, hdmi może być znacznie większa). Jednak wąskim gardłem będzie PCI-E 1x które pozwala na przepływ 500mb/s. Adapter z USB można dostać już za kilka dolarów. Był często używany do koparek bitcoin. Ciężko znaleźć kogoś kto tego używa. Liczę, że ktoś mi powie czemu jest to mało popularne, albo czy po prostu nie działa.

Tres. Czy nie wystarczy zwykły kabel taśmowy z przejściówką PCI-e 16x na PCI-e 1x które pasuje do mojej płyty głównej ?


  • 4
  • Odpowiedz