Wpis z mikrobloga

@KAROO: czyli amortyzację wrzucam po prostu w koszta?
Czyli np. samochód za 15.000zł, amortyzacja 40% rocznie (bo był już używany), co daje 6000zł/rok = 500zł/mc jestem w stanie wrzucić w koszty?
  • Odpowiedz
@husky83: Masz prywatny samochód, który kupiłeś za 20000zł. Robisz przekazanie w środki trwałe i od następnego miesiąca po przekazaniu możesz amortyzować. Sprawdzasz stawkę amortyzacji - dla pojazdów używanych przynajmniej 6 miesięcy jest to 40%. W tej opcji co roku amortyzuje się 40% wartości początkowej – amortyzacja trwa zatem 30 miesięcy. 40% * 20000zł = 8000zł rocznie / 12 = 666,66zł miesięcznie. Zapisujesz zatem co miesiąc 666,66 jako koszt uzyskania przychodu i
  • Odpowiedz
@thorin87: No i miodzio, czyli jednak dobrze to zrozumiałem. Ale w przypadku naszego prawa wolę się dopytać, bo to że ja to tak rozumiem nei koniecznie znaczy że US tak to rozumie ;-)
  • Odpowiedz
@thorin87: a jeszcze ostatnie pytanko, jeśli można :)
Nie będąc płatnikiem VAT - trzeba robić kilometrówkę, czy to nikogo nie obchodzi co robię z autem? (tym bardziej, że chciałbym odliczać koszty paliwa)
  • Odpowiedz
@husky83: jeśli auto jest w środkach trwałych to nie musisz robić kilometrówki. Auto jest firmowe, więc założenie jest takie że używasz go do prowadzenia działalności i wszystkie koszty związane z autem można odliczyć. Skarbówka może jednak zakwestionować odliczenie jeśli dopatrzy się użytku prywatnego auta (np. bagażnik rowerowy albo tankowanie na wyjeździe wakacyjnym).
  • Odpowiedz