Wpis z mikrobloga

100 lat temu Ciechocinek otrzymał prawa miejskie

Ciechocinek leży 25 km od Torunia i 10 km od Aleksandrowa Kujawskiego. Miasto słynie ze źródeł solankowych. Najstarsze dokumenty o nich pochodzą z XIII wieku. W 1235 roku książę Konrad I Mazowiecki przekazał tereny dzisiejszego Ciechocinka Krzyżakom, w zamian za korzystanie z produkowanej przez nich soli.
Po utraceniu Wieliczki i Bochni w wyniku zaborów, Państwo dokładniej zwróciło uwagę na Ciechocinek. Z inicjatywy Stanisława Staszica - doradcy ministra Skarbu Państwa - rozpoczeto wdrażać pomysł pozyskiwania soli ze źródeł solankowych. W 1830 roku powstała pierwsza warzelnia soli, następnie tężnie i w 1859 roku Ciechocinek był producentem soli na wielką skalę. W 1836 roku do Ciechocinka zaczęli zjeżdżać turyści. Kąpiele solankowe robił furorę i miejscowość była już znanym w XIX w. uzdrowiskiem.
Powołano organizację, która miała utworzyć fabrykę wody mineralnej. Swój wkład włożył w tym temacie dr Ignatowski, który 50 lat poświęcił dla Ciechocinka. W miejscowości w wyniku napływu turystów zaczęły powstawać domy, wille, pensjonaty i hotele.
W1867 roku powstała linia kolejowa, następnie wały przeciwpowodziowe i wodociągi. Uzdrowisko notowało stały wzrost. To spowodowało nadanie w 1916 roku praw miejskich.

Obecnie w Ciechocinku mieszka niecałe 11 000 ludzi.

#ciechocinek #polska #historia #polskiemiasta #pamietajohistorii
Lele - 100 lat temu Ciechocinek otrzymał prawa miejskie

Ciechocinek leży 25 km od ...

źródło: comment_urPQtVKfmrL4R7YG8SgEe5Fm7hzmlTT7.jpg

Pobierz