Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiam nad ewentualną emerytura w Polsce tj. składkami. Pracuje w #uk ale mam zamiar wrócić do kraju. Wyjechalem zaraz po studiach. No prawie, bo 4 miechy pracowałem na umowie o pracę. Czy jeżeli wrócę za 2-3 lata to mogę przenieść składki z uk? Czy zaczynam od zera, a składki z uk idą się #!$%@?ć?
  • 15
@ShootinP: jest cos takiego, ze jak odpowiednia ilosc lat przepracujesz w uk to w momencie osiagniecia minimum emerytalnego dostaniesz tez kase z uk. Tylko nie jestem pewien ile dokaldnie lat trzeba przepracowac.
@nikczemink: po pierwsze sugerowałbym jak to już @Tannhauser zaakcentował za bardzo radziłbym też nie polegać na państowych emeryturach (w szczególności jak jesteś tak młodą osobą) i wkalkulować jakąś alternatywę dla przyszłości swojego bytu.
Wracając do sedna sprawy: zakłady ubezpieczeń w UK i w Polsce to dwa kompletnie różne zakłady, więc jakakolwiek migracja składek raczej nie jest możliwa (aczkolwiek można wliczać staż pracy do kwalifikacji do wypłaty emerytury).
W Polsce, jak będziesz
@Ja-qb: @nikczemink: zeby dostac emeryture z UK musisz wypracowac laczny staz, ale nie koniecznie w UK. Jesli wypracujesz 5 lat, to dostaniesz 50% minimalnej emerytury, jesli 3 lata, 30% (3/10) itd. Jakis tam plus bedzie na pewno, ale nie ma co liczyc na kokosy bo jak juz zaznaczono wyzej - nie ma co liczyc na panstwowa emeryture ogolnie