Wpis z mikrobloga

Małe i krótkie FAQ, bo sporo osób o to pyta, jest ciekawe tego.

1. Czy jesteś na miejscu?

Nie, jestem u siebie w piwnicy w Polsce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

2. Skąd te informacje?

Po pierwsze i przede wszystkim twitter. Używam tweetdecka i śledzę kilka tagów jednocześnie. Głownie język angielski oraz wszystkie języki dające się przetłumaczyć translatorem. Największy problem jest z arabskim, więc nie podaję dalej informacji, których po translacji nie jestem w stanie zrozumieć.
Po drugie http://mideast.liveuamap.com/ i inne źródła: reddit, live stream, youtube.

Tutaj wrzuciłem jak wyglądało moje zbieranie informacji pierwszewgo dnia ofensywy, chociaż od tamtego czasu się zmieniło o nowe profile i źródła: KLIK

3. Jak weryfikujesz informacje?

Po pierwsze jestem "wykopowym ekspertem" ( )
Po drugie staram się wrzucać tutaj informację dopiero jak kilka innych w miarę wiarygodnych źródeł je powtarza.
Jeśli pojawia się "łamiąca wiadomość" to nie wrzucam jej od nołnejmów. Nawet od źródeł lokalnych, które są w miarę wiarygodne oznaczam je wprost jako NIEP, czyli niepotwierdzone, albo piszę w trybie przypuszczającym. W zależności od mojej osobistej oceny co do potencjalnej wiarygodności.

4. Skąd wiesz, że źródło jest wiarygodne?
Źródła dzielę na trzy poziomy.
1. Międzynarodowe agencje informacyjne, co do których generalnie można być pewnym źródła i wiarygodności.
2. Agencje/media lokalnie - gdzie trzeba brać poprawkę na zaangażowanie polityczno-religijne.
3. Często wrzucające newsy profile, co do których zdążyłem się przekonać, że są to w miarę wiarygodne źródła. Generalnie są to reporterzy mediów powyżej, których ocena wskazuje, że przekazują informacje według swojej najlepszej, szczerej wiedzy od swoich źródeł.

5. Czy zdarzyło ci się wrzucić fejki?

Tak.

Na wojnie prawda jest zawsze pierwszą ofiarą konfilktu

Przyjąłem sobie taką etykę, jeśli coś takiego wrzucę. Poważniejsze informacje prostuję osobnym wpisem, mniej istotne kasuję, żeby nie wprowadzać w błąd kolejnych osób. Ewentualnie jeśli prawda jest w połowie np. informacja jest wiarygodna, a tylko opatrzona fejkową grafiką/zdjęciem sprostowaną w komentarzach, to ją zostawiam.

#bitwaomosul #mosul #wykopnawojnie #irak
  • 14