Wpis z mikrobloga

Mirki jest akcja!
Wielu z was słyszało pewnie o zewnętrznych kartach graficznych do laptopa (w skrócie eGPU).
Do niedawna cała zabawa polegała na podpięciu przez Express Card, mini PCIe albo ThunderBolta adapterka z GPU do lapka i jazda (w skrócie, bo dochodzą do tego jeszcze drivery i inne jazdy ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).
Aktualnie na rynku są laptopy ze złączem NGFF (m.2) mogące obsługiwać połączenie PCIe 3.0 x4 jednak wiele zależy od producenta laptopów. Proszę każdego kto ma sprzęt z procesorami Intel iCore serii 5 oraz wyżej o odbębnienie tej procedurki i podzielenie się informacjami albo w formularzu albo na maila raport@hwfreak.pl!
Przy okazji jak ktoś ma pytanka o eGPU to można pisać do mnie albo zajrzeć na http://www.nhl.pl/

#komputery #laptopy #technologia #pcmasterrace #egpu
  • 8
@HachiRoku: mam takie komputery z m.2 pcie 3.0 x4. Żeby grać na zew. grafice muszę wyjąć dysk i wpiąć ta jakiś adapter do karty? Nie rozumiem trochę.

No i program Aida wyświetla ze PCI zajęte jest przez kartę sieciową która tak naprawdę wlutowana jest w płytę główną a slotu w którym jest dysk nie pokazuje, więc trochę słabo zbierać oszukane dane.
@kodijak: Często pod port m.2 są poprowadzone tylko linie SATA przez co nie zobaczysz tego portu w Aida. A to, że pokazuje wlutowaną kartę to też OK bo przecież ona idzie do szyny PCIe. Tutaj masz opis jak to wygląda w praktyce z portami NGFF/m.2. A co do podłączenia... To jak masz port m.2 podpięty pod szynę PCIe to podłączasz tam adapter do karty graficznej i w skrócie tak to działa.
@Leel00: eGPU stosuje wiele osób, które mają kasę na PCta, konsolę i jeszcze wiele innych zabawek (nie zaliczam się do nich ale są tacy ludzie :D ). Często takie rozwiązanie jest robione w celu oszczędności miejsca albo chęci najzwyklejszego kombinowania i dłubania w sprzęcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Leel00: Ja do swojego Vostro 3460 za 200zł (adapter + zasilacz Dell 220w) zakupiłem sprzęt :) Nie zawsze jest to takie drogie. A jeśli udało by się znaleźć kilka laptopów z NGFF na PCIe 3.0 to już zacznie się robić opłacalne posiadanie dotykowej 13 do pracy mobilnie a w domu podpinać jakieś GPU i pograć.