Wpis z mikrobloga

Hammerfest to niewielkie norweskie miasteczko, położone w kole podbiegunowym wyróżniające się … ciekawą elektrownią.

W cieśninie Kvalsund tuż obok wspomnianego miasteczka, zamontowano podwodne turbiny, napędzane wodę morską, która w wyniku grawitacyjnego przyciągania księżyca przepływa przez cieśninę cztery razy na dobę z prędkością 2,5 metra na sekundę. Uzyskana z nich energia elektryczna jest wykorzystywana przez pobliskie gospodarstwa, a sama elektrownia wciąż rozwijana. Kolejne turbiny pojawią na dnie cieśniny już w 2017 roku.

M.....r - Hammerfest to niewielkie norweskie miasteczko, położone w kole podbiegunowy...

źródło: comment_bzkYhSLXNqkvmlguKVx0cENDogaY5Le0.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@cin3k12: Moc jednej turbiny to 300 kW. Jednak warto wziąć pod uwagę, że była to pierwsza turbina produkująca energię elektryczną i podłączona do sieci, więc traktuje się ją jako prototyp. Firma, która wyprodukowała te turbiny, stworzyła również takie o mocy 1000 kW, które wykorzystywane są w Szkocji. Co do sprawności, nie mam źródła.
  • Odpowiedz
@Meissner: A masz jakieś info jak rozwiązany jest zwrot energii do sieci? Czy energoelektronika jest razem z turbiną pod wodą? Jaki rodzaj generatora zastosowano w prototypie? Możesz podać linki ?
  • Odpowiedz
@Meissner: kiedyś na Discovery widzialem ciekawy sposób na wykozystanie fal, rura zanurzona w wodzie z turbina na górze. Kiedy woda się podnosiła pęd powietrza poruszał łopaty wirnika, kiedy opadala lopaty odwracaly sie w drugą stronę dzięki temu turbina ciagle działała
  • Odpowiedz
@zyyx: Ciekawe jaką miała sprawność, chociaż wydaje mi się, że co do fali morskich musi być lepszy sposób ich wykorzystania, np. w tym wypadku turbina musi wyhamować, żeby zacząć się kręcić w drugą stronę - co jest stratą energii.
  • Odpowiedz
Ciekawe jest też w jaki sposób farma takich wiatraków wpłynęłaby na siłę prądu morskiego i w rezultacie czy nie oddziaływała by na klimat.
  • Odpowiedz
@babisuk: Jest to energia odnawialna. Stąd myślę, że wydajność takiej instalacji można porównać do innych źródeł odnawialnych. Koszt takiej instalacji też jest pewnie dużo większy więc jeżeli sprawność jest na podobnym poziomie to się to może nie opłacać. Tak mi się wydaje :)
  • Odpowiedz