Wpis z mikrobloga

Ile można wyciągnąć z sześciominutowej ekspozycji lustrzanką z manualnym obiektywem? Okazuje się, że całkiem sporo ( ͡ ͜ʖ ͡)

Na fotce gwiazdozbiór Oriona wraz z Pętlą Barnarda, czyli olbrzymim obłokiem wodoru będącym pozostałością po supernowej sprzed około dwóch milionów lat. W komentarzu wersja z adnotacjami przy wybranych obiektach.

85 mm, f/2, 3x120 sek., ISO 400.

#namrabcontent <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofotografia #astrofoto #fotografia #kosmos #mojezdjecie
namrab - Ile można wyciągnąć z sześciominutowej ekspozycji lustrzanką z manualnym obi...

źródło: comment_w8wWfd2KtZiA8Ql2g9MBLHxmi5TQouyg.jpg

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
A przeczytałeś coś poza pierwszym akapitem? ;)

Rozmiar matrycy nie ma znaczenia. Liczy się rozmiar piksela.


@namrab: jest akurat dokładnie na odwrót. Liczy się rozmiar matrycy a nie pixela. Bo to matryca w połączeniu z obiektywem tworzą parę, która dla zadanej ogniskowej obiektywu tworzy obraz w-g "efektywnej ogniskowej". Crop dla każdego systemu jest inny i w inny sposób zmienia efektywna ogniskową.
Ta sama wielkość pixela dla cropu 1.4 i 15.0
ostatniisprawiedliwy - > A przeczytałeś coś poza pierwszym akapitem? ;) 
Rozmiar matr...

źródło: comment_zGzyH8nAXVbzZhRgUlA6wK5oFRM80Vaz.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@ostatni_i_sprawiedliwy: Nie biorę pod uwagę w ogóle pola widzenia, a jedynie skalę obrazu. Dlatego uwzględniam jedynie rozmiar piksela. Jeśli matryca o większym rozmiarze będzie miała mniejsze piksele, to gwiazdy szybciej się rozmyją.
  • Odpowiedz
@gnuthomson: Zawsze z ciemniejszym tłem wygląda lepiej, ale usuwanie zanieczyszczenia światłem to bardzo delikatna operacja. W Twojej wersji prawie w ogóle nie widać Głowy Wiedźmy (obok Rigela), tak samo mocno wycięty jest fragment mgławicy obok Betelgezy.

Najprostszy sposób to po prostu uciekać pod ciemniejsze niebo ;)
  • Odpowiedz
@paliakk: To jest nowsza wersja, z czerwonym ringiem. Ja miałem starszą, "złotą".
Nie wiem, czy jest jakaś różnica w jakości optycznej między starą i nową wersją, ale 85-tka mnie nigdy nie zachwyciła. Generalnie nie polecam. Gwiazdki są bardzo rozciągnięte na brzegach i zdjęcia nadają się do oglądania tylko w małej rozdzielczości. Jakiś rok temu go sprzedałem i kupiłem w zamian Samyanga 135.
namrab - @paliakk: To jest nowsza wersja, z czerwonym ringiem. Ja miałem starszą, "zł...

źródło: comment_9kti6zYOChX0VT8GkeY6k2wbVk1f2sZ7.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz