Wpis z mikrobloga

Początki chronografów datuje się na rok 1816, kiedy to Louis Moinet wykorzytał tę funkcję w celu śledzenia obiektów astronomicznych. Później historia pokazała, że swoje zastosowanie znalazły również w innych dziedzinach m.in.: w świecie sportu, nauki czy matematyki. Zegarki z funkcją chronografu miały nieocenioną wartość dla lekarzy, żołnierzy, pilotów, nurków, dzięki czemu w każdej chwili mogli oni przeprowadzić pomiar odpowiednich danych i uzyskać cenny wynik do realizacji profesji bardziej efektywnie niż kiedykolwiek.

Pytanie czy w dzisiejszych czasach postępu technologicznego da się jeszcze wykorzystać do czegoś zegarek z funkcją chronografu poza samym odmierzaniem czasu. Otóż odpowiedź brzmi: oczywiście ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dobrze wiemy, że chronografy posiadają różnorodne podziałki na tarczy. Jedną z nich jest podziałka telemetryczna. Kiedyś z niej korzystali głównie żołnierze, którzy byli zdolni ocenić odległość od źródła zjawiska świetlno-dźwiękowego np. wybuch bomby. Dziś na szczęście nikt nie będzie tego musiał robić (mam nadzieję ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), ale funkcję tą można wykorzystać do oceny odległości od nadchodzącej burzy. W momencie rozbłysku na niebie uruchamiamy sekundę stopera, a następnie po usłyszeniu grzmotu zatrzymujemy. Wynik na tarczy będzie dokładną odległością w jakiej znajdujemy się od epicentrum wyładowań :)

#vintagewatches #ciekawostki #starezegarki #watchboners #chronosfera

Na zdjęciu Tavannes pracujący na Venus cal. 165 w kopercie typu Clamshell. Datowany na rok 1942.
miguelpl90 - Początki chronografów datuje się na rok 1816, kiedy to Louis Moinet wyko...

źródło: comment_ChW6TxhTWl0rl6NWENijTOVuA0Kz9f61.jpg

Pobierz
  • 1