Wpis z mikrobloga

#mikrokoksy #silownia wołam ogarniętego @berti
Robiąc przysiad zawsze słyszałem, żeby ustawiać stopy do przodu, z leciutkim rozchyleniem palców na zewnątrz. Podczas ćwiczenia jednak czuję, że wygodniej będzie mi rozchylić je bardziej. W takiej pozycji czuję się stabilniej. Robić tak, czy szukać ćwiczeń na mobilność (stawu skokowego?)
Btw robiąc trening bardzo podobny do 5x5 doszedłem do 90kg ale redukuję i dzisiaj ostatnie powtórzenia ledwo wykonywałem. Na następnych dokładać ciężaru mimo wszystko i wtedy ew. deloady czy robić dalej 90kg aż przyszlifuje 5 powtórzeń/skończę redu?
  • 6
  • Odpowiedz
@longfinger1 najkorzystniejsze jest ustawienie równoległe. Tak działa mechanika, głównie mięśni przy stawie biodrowym. Ale to przy założeniu że masz na tip-top strukturę mięśniową.
Zawsze szuka się jakiegoś zdrowego kompromisu i dąży do poprawy zakresu ruchu.
Rob jak robisz i stopniowo na kolejnych treningach zwężaj. Jednocześnie po każdym treningu pracuj nad mobilnością
  • Odpowiedz
@longfinger1: @berti: JA osobiście nie jestem w stanie robić przysiadu mając stopy równolegle. Najlepiej się czuję, mając je pod kątem ok 30 stopni od linii środkowej wyznaczonej przez moje stopy ( łącznie 60 stopni ). Przy innym ustawieniu i dobrej formie bolały mnie kolana w stawach.

Uwaga dla innych - nie wszystkich to dotyczy, to może być kwestia indywidualna
  • Odpowiedz
@Kyuumeitai: tak, każdy ma coś tam popsute w kolanach i do każdego przypadku trzebaby podejść indywidualnie. W każdym razie stopry równolegle są pozycją optymalną i z dnia na dzień mogłyby dać z 15kg na 1RM
  • Odpowiedz
@berti: nie zależy to tylko od struktury mięśni, ale od budowy kości udowej i miednicy. Dla niektórych osób niemożliwe albo bardzo niekomfortowe będzie wykonanie przysiadu ze stopami równolegle. Taki przysiad jest spoko, ale bardziej jako narzędzie diagnostyczne dla fizjo lub trenerów.
  • Odpowiedz