Wpis z mikrobloga

Mam w aucie zapalniczkę podłączoną non stop do prądu. Mam do niej podłączony wideorejestrator i chciałbym żeby pojawiał się na niej prąd dopiero po przekręceniu kluczyka. Wymyśliłem żeby odłączyć jej stały plus, a podłączyć plus po zapłonie (żółty przewód) od radia. Czy coś takiego będzie bezpieczne?

#samochody #elektryka #elektronika
  • 24
  • Odpowiedz
@Krol_Dzielni: nie będzie, jeśli nie sprawdzisz pod jaki bezpiecznik jest zółty plus podpięty. Musisz się wpiąć (najlepiej w skrzynce bezpieczników) przed bezpiecznikiem, by mieć osobną linię z osobnym bezpiecznikiem (co by nic nie spalić)
  • Odpowiedz
@Krol_Dzielni: nie możesz podpiąć pod inny bezpiecznik, ma to być prąd bezpośrednio z przekaźnika (czyli stacyjki) bo będzie miał za duże obciążenie i będzie strzelał co chwile. Zmiana bezpiecznika na większy grozi spaleniem instalacji.

Bierzesz kontrolkę lub miernik, badasz w skrzynce bezpieczników gdzie jest 12V po stacyjce. Jak zlokalizujesz takowy to wyjmujesz ten bezpiecznik i sprawdzasz (bardzo ostrożnie co by nie zewrzeć styków) na którym pinie masz 12V. Tam gdzie
  • Odpowiedz
@Krol_Dzielni: użyj sygnału z tego żółtego jako sygnału sterującego zasilaniem gniazda.
W zależności od prądu jaki potrzebujesz użyj tranzystora, triaka albo przekaźnika.
  • Odpowiedz
@QBA: No ja akurat nic. Zaintrygowało mnie to, co napisałeś. Człowiekowi, który nie ma o prądzie pojęcia wrzucasz tranzystory i inne triaki. Po co? Ile taki rejestrator może pobrać? 0,5A? 0,7A? Niech będzie 1A. I gdzie tu problem z podpięciem go pod zasilanie radia, które jest na 10A bezpieczniku? Gość chce podłączyć kamerkę w samochodzie, a nie wysłać sondę na Marsa i z powrotem.
  • Odpowiedz
@ScaRRyMaN: @QBA__: @nkrnpp: nic jeszcze nie zdziałałem w tej sprawie, a wymyśliłem coś takiego. Odłączyć plus od zapalniczki ze skrzynki bezpieczników i wpiąć go przez bypass do bezpiecznika od klaksonu, który jest po przekręceniu kluczyka. Tak można?
  • Odpowiedz
@Krol_Dzielni: Nie wiem jaki tam jest bezpiecznik przy klaksonie. Jak masz zasilać coś co bierze mało prądu to OK, ale żebyś się później nie zdziwił jak podłączysz jakiś prądożerny sprzęt, czy zachce Ci się włączyć zapalniczkę.
Ja bym robił tak, jak narysowałem. Potrzebujesz tylko 4 elementów, a masz pewność że ciągniesz prąd tak jak zaplanował producent - z zasilania gniazda.
QBA_ - @KrolDzielni: Nie wiem jaki tam jest bezpiecznik przy klaksonie. Jak masz zasi...

źródło: comment_d6ZMLBnQgLGMvO6ynwQH6P4MvseeciRi.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@QBA__: ale ja nie wiem o co Ci chodzi. Ja z elektryką to mam styczności tyle co klikam włącznik światła. A elektrykowi nie chcę tego dawać, bo weźmie pewnie ze stówę, co zupełnie byłoby głupotą z mojej strony. Jeśli sam tego nie będę potrafił zrobić to będę musiał pamiętać za każdym razem wyciągać ładowarkę z zapalniczki. Chociaż kilka razy została w pracy albo w nocy włączona dlatego tak kombinuje z
  • Odpowiedz
Widzę że wtedy odpisałem nie tej osobie @nkrnpp:

Człowiekowi, który nie ma o prądzie pojęcia wrzucasz tranzystory i inne triaki. Po co? Ile taki rejestrator może pobrać? 0,5A? 0,7A? Niech będzie 1A. I gdzie tu problem z podpięciem go pod zasilanie radia, które jest na 10A bezpieczniku?

Ten żółty kabel od radia to nie jest jego zasilanie, tylko sygnał przekręcenia stacyjki, nie można ciągnąć prądu z przewodów sygnałowych.
QBA_ - Widzę że wtedy odpisałem nie tej osobie @nkrnpp: 
 Człowiekowi, który nie ma o...

źródło: comment_aYJnakmz1gfCV3sokTUNTjvVMmlNwHpJ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@QBA__: Jeśli człowiek pisze, że ma w żółtym kablu zasilanie radia po stacyjce, to pewnie tak ma. W innym (czerwonym?) ma stale zasilanie (niezależnie od stacyjki) i to jest podtrzymanie pamięci radia. Inna sprawa, że w większości przypadków jest odwrotnie: zasilanie czerwonym, podtrzymanie żółtym, ale nie jest to regułą. "Sygnał przekręcenia stacyjki" to jakiś Twój teoretyczny wymysł.
Wytłumacz jeszcze, po co ten tranzystor? Tak konkretnie? Czym grozi jego brak? Tylko
  • Odpowiedz
Jeśli człowiek pisze, że ma w żółtym kablu zasilanie radia po stacyjce, to pewnie tak ma. W innym (czerwonym?) ma stale zasilanie (niezależnie od stacyjki) i to jest podtrzymanie pamięci radia. Inna sprawa, że w większości przypadków jest odwrotnie: zasilanie czerwonym, podtrzymanie żółtym, ale nie jest to regułą. "Sygnał przekręcenia stacyjki" to jakiś Twój teoretyczny wymysł.

Wytłumacz jeszcze, po co ten tranzystor? Tak konkretnie? Czym grozi jego brak? Tylko nie pisz już o druciarstwie po tym, jak proponujesz łączenie tego swojego układu bez użycia lutownicy. A później poczytaj o regule KISS.


@nkrnpp: Co do kabla masz rację - pomyliłem się, żółty to jest stałe podtrzymanie pamięci(przeważnie, bo widać ze u OPa na odwrót i pojawia mu się napięcie po załączeniu zapłonu) Tak czy inaczej zasilanie do podtrzymywania pamięci z całą pewnością nie jest przystosowane do zasilania sporych obciążeń. Rozumiem że kamerka samochodowa to nie bierze dużo prądu, ale jak gość sobie zapomni i włączy zapalniczkę to poleci mu bezpiecznik na tym zasilaniu.

Wytłumacz jeszcze, po co ten tranzystor? Tak konkretnie? Czym grozi jego brak? Tylko nie pisz już o druciarstwie po tym, jak proponujesz łączenie tego swojego układu bez użycia lutownicy. A później poczytaj o
QBA__ - > Jeśli człowiek pisze, że ma w żółtym kablu zasilanie radia po stacyjce, to ...

źródło: comment_i6eupwmaVCBni1Khe7LqgBoVdReg4QOp.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@QBA__: Teoretycznie może być jak piszesz. A praktycznie szuka się przewodu "po stacyjce" do którego można się podpiąć (zapalniczka, radio, oświetlenie itp.). Prosto i skutecznie.
  • Odpowiedz