Wpis z mikrobloga

Ma ktoś z was #macbook 12" ? Wiem że podzespoły na papierze wyglądają marnie, ale ze sprzętem #apple i #osx jest trochę inaczej niż #windows jeśli chodzi o optymalizacje.
Czy jest możliwa edycja wideo na takim komputerze? Poradzi sobie z 4k? Nie eksportując 5 min pliku całą noc? Widziałem filmik i jakoś dawał rade, ale może ktoś z was wie z własnego doświadczenia?
  • 11
@polskipl: rMBP13 late 2013, i5, 8GB. Ciężko z 4K. Generalnie ten sprzęt bardzo fajnie radzi sobie z video i jeśli chodzi o ogólna jakość i szybkość pracy mój i5/8GB zjadł kiedyś na śniadanie i7/32GB z Premierem. Montowaliśmy bardzo szybko event w plenerze - ja zmontowałem i zrenederowalem 4 klipy po 5 minut w czasie kiedy kolega z Premierem dwa. A posiada lepszego skilla w montażu. Wiec po części @Pustulka #!$%@? głupoty,
@polskipl: mi się wydaje, że ten macbook się nie przyjmie i prędzej czy pózniej się z niego wycofają albo go zmienią, bo chyba poszli o krok za daleko w minimalizacji formy kosztem portów i tego kiepskiego procesora. Nie uzywałem go, ale aż takich cudów Apple nie robi żeby z tego procka wykręcić coś sensownego. I mówię to raczej jako fan OS X i sprzętów działajacych pod jego kontrolą.
@rolfik_r1: właśnie dlatego pytam, bo widziałem film jak 4k z jakimiś efektami na FCPX w dość znośnym czasie wyrenderował, ale tak jak mówisz dzięki tej opcji była znośna edycja https://youtu.be/KnapaZYD2cU
Wideo chcę się pobawić prywatnie, zależy mi na filmikach ok 10 min żeby sie dość przyjemnie montowało, renderować się może przez noc :)
@czikapu: te porty jeszcze bym przeżył, ale kurde robienie aż takiego kastrata z komputera to juz przegięcie - dobrze, że chociaż ssd u Apple robi się standardem. Dziwne, że nie dali tam procesora z iPada i iosa zamiast OS X. Na siłe chcieli się pozbyć wiatraka zeby było wow, ale wg mnie coś nie pykło.
@rolfik_r1: odziwo moj ipad air 2 z 4k sobie radzi bez problemu, dużo szybciej jestem w stanie zrobić podstawowy kilku minutowy filmik niż na moim firmowym i7 8gb ram windowsie, no ale aplikacja na ios to nie premiere czy fcp, dlatego chciałem spróbować pierwszy raz z mac, strasznie mi sie ten nowy macbook podoba, air nie ma retiny, a pro wydaje mi się za duży, może coś pokażą za kilka dni