Wpis z mikrobloga

#pytanie #fizyka #astronomia

Mam pytanie do jakiegos eksperta :
Przez dylatacje czasu moze wystepowac zjawisko takie jak przedstawione w filmie Interstellar - na planecie bliskiej czarnej dziurze czas moze plynac znacznie szybciej niz na stacji kosmicznej znajdujacej sie w pewnej odleglosci od niej.

Jak wygladalaby ta planeta oberwowana przez potezny teleskop ze wczesniej wspomnianej stacji? Czy gdybysmy mogli zobaczyc pojedyncza osobe na planecie to jej ruchy wygladalyby na kilkadziesiat/kilkaset razy szybsze?

Od razu mowie, ze jestem laikiem wiec prosze o mozliwie ELI5 wyjasnienie :)
  • 15
  • Odpowiedz
@b4kus: kiedys oglądałem dokument :) jeśli dobrze pamiętam to czas idzie wolniej im bliżej czarnej dziury :) to tym bliżej wydawałoby sie ze my #!$%@? jak wiewiórki po kawie :)
  • Odpowiedz
@b4kus w którymś odcinku Stargate sg1 było to ciekawie pokazane. Nie wiem który to był, ale chodziło o czarna dziurę która była po drugiej stronie wrót. Polecam obejrzeć nawet z ciekawości
  • Odpowiedz
@b4kus: wszystko fajnie - ale zmiany w upływie czasu, są raczej minimalne, dylatacja funkcjonuje tylko dla prędkości światła i bliskich prędkości światła, więc tak w czarnej dziurze jak twoje cząsteczki cudem by się nierozpadły, mógłbyś zaobserwować, że reszta świata przyśpieszyła, a ty dalej starzejesz się normalnie"
  • Odpowiedz