Wpis z mikrobloga

Mam problem z połączeniem przez SMB i męczę się z tym już trzeci dzień.

Mam w domu serwer pod publicznym stałym IP z udostępnionym udziałem SMB.
Lokalnie wszystko działa. Teraz jestem u rodziców i chciałem im podłączyć KODI do tego zasobu żeby mogli sobie ode mnie oglądać filmy.

Przekierowałem na NETGEAR wszystkie porty niezbędne dla SMB w tym 445.

Jak się okazało router nie przekierowuje tego portu. Nie mam pojęcia dlaczego, nie i #!$%@? :/

Zrobiłem więc przekierowanie 444 -> 445 (z zewnątrz 444 mapuje na 445 w sieci wewnętrznej) i to działa.
Klientem SMB który daje możliwość wybrania na jakim porcie chce się łączyć wszystko śmiga:

smb://mojHost:444/udział - łączy się

Niestety xbmc kodi osmc czy jak zwał nie pozwala na zmianę portu z 445. Próbowałem na wiele sposobów i nic.

Próbowałem też wystawić w mojej sieci server proxy. Połączyłem się i chciałem podmontować zasób jako lokalny, ni cholery :(

Potem próbowałem zrobić przekierowanie na ovh, żeby osmc.mohHost.net zawsze kierował na port 444 mimo że się na niego wejdzie z 445. Nic z tego.

Nie wiem już co robić. Kupiłem rodzicom raspberry3 specjalnie żeby ich połączyć z moją siecią.

Ma ktoś może jakieś pomysły?

#serwery #server @webh #pomocy #ovh #qnap #kodi #xbmc #osmc #smb
  • 11
@Adi32: operator może blokować te porty w standardzie, żeby ludzie nie udostępniali przez przypadek swojego źle skonfigurowanego windowsa w internecie, jesli mają kompa z publicznym IP.
Opakuj w VPNa i pewnie zadziała.
@A_rus: Nigdy nie robiłem nic co ma związek z VPNem. Nie widzę takich opcji w kodim, czy mimo to jest opcja żeby takie coś zadziałało? Miałbym zainstalować na hoście z udziałem server VPN a potem próbować to konfigurować?
@Adi32: na serwerze w domu serwer vpn, np PPTP. Jeśli to linux to pptpd, jeśli windows server to jest coś wbudowanego, ewentualnie może Ci to też obsłużyć np router z tomato czy innym alternatywnym softem. A potem na kliencie w sieci zdalnej odpalasz klienta vpn i łączysz się po lokalnym adresie IP. To też może robić zdalny router.
@Adi32: VPN możesz ustawić na routerze, z kolei serwer VPN musisz skonfigurować w ten sposób, aby włączał Twoich rodziców w Twoją sieć którą masz w domu, tym samym będziesz widział zasoby SMB w sieci lokalnej. Chyba każdy router z Tomato ma taką możliwość, po wgraniu odpowiedniego softa.

W ostateczności możesz użyć Hamachi, ale ja jednak bym tego nie polecał.
@Adi32: ewentualnie możesz nabyć VPS (np. u nas) i po dwóch stronach na routerach opartych o Tomato lub cokolwiek innego ustawić naszego VPSa jako serwer VPN (oczywiście po wcześniejszej konfiguracji). Instrukcji na to jest sporo w sieci, najprościej bedzie Ci to chyba zestawić jednak na OpenVPN.
@Adi32: VPN nie ma nic wspólnego z KODI :) Virtual Private Network, to coś na zasadzie zrobienia LANa przez internet. Do tego celu musisz mieć serwer VPN i podłączyć do niego klienta. QNAP ma server VPN, a na rasberry na linuxie na 100% i klienci są.

Ale generalnie jeśli nie zależy Ci na KODI, to masz coś takiego jak myQnapCloud, gdzie dostajesz normalnie adres i możesz się zalogować jak w lokalnej