Wpis z mikrobloga

#bazydanych #oracle

Poszukuję ciekawych baz danych, które nie będą zajmowały w #!$%@? miejsca.
Nie zależy mi na ogromie danych, ale na samych strukturach tabel i całej reszty.

Możecie coś takiego polecić? Fajnie jakby były też z polskimi znaczkami o ile można.

Potrzebuję do domowego treningu administracji i w ogóle.
  • 13
@GrabkaMan: pytanie z innej beczki, administracji czego się chcesz uczyć?
Generalnie mówi się, że jeśli załapiesz Oracle i IBMowego DB2 to każda inna baza danych to dziecięca igraszka.
Zresztą znajomość chociażby samego Oracla w stopniu eksperckim pozwala na spokojną administrację DB2 przy użyciu li tylko dokumentacji za zasadzie ekstrapolacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
samego Oracla w stopniu eksperckim


@Sebgat: Well. Tutaj jest gorzej trochę. :P
Generalnie zależy mi na zwykłej administracji. Czyli to, co administrator baz danych robi na co dzień w pracy. Patchowanie, upgrade, migracje. Teraz przenosimy grid na v13. Staram się ogarniać, ale wolałbym coś w domu też porobić, aniżeli suchą teorię.
@GrabkaMan: Grid na v13? Który to dostawca ma grida w wersji 13?
Powiem Ci tak - jeśli masz więcej ramu w kompie zrób sobie infrastrukturę złożoną z maszynek wirtualnych w postaci:
- 2 serwery prod w klastrze
- 2 serwery standby w klastrze
wszystko spięte dataguardem.
Oczywiście wówczas potrzebny jest ASM, więc przyda się openfiler dla emulacji ISCI.
Wówczas możesz ładnie bawić się w rolling upgrade, przetestować opatch auto przy instalacji
Aaa, czyli Grid Infrastructure zapewne w wersji 12c ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pewnie wersja EE, nieprawdaż? Użytkownicy wersji SE nie są chętni na migrację przez zmianę warunków licencjonowania we wrześniu zeszłego roku... Generalnie koszty licencyjne dla małych klientów wzrosły przez to dość znacznie.
Generalnie upgrade gotowej infrastruktury nie jest straszny (no chyba, że idziecie z wersji 10g na raw devices).
Poczytaj sobie to: https://docs.oracle.com/database/121/CWLIN/procstop.htm#CWLIN418
@Sebgat: Nie, mamy grida 11 aktualnie i przeskakujemy na 12. Dopiero wprowadzamy to na testach, ale i tak zabawa jest. Szczególnie przez hardening na bazach.
Tak EE - moje korpo do małych nie należy :P.

Ponawiam pytanie: skąd jesteś? :P
@GrabkaMan: Tak jak pisałem wyżej - zrób sobie takie środowisko. Dodaj jeszcze ACFSa - bo o tym zapomniałem.
Wówczas spróbuj dodać/usunąć kilka rzeczy, pobawić się backupami, popsuć bazę danych, pokonfigurować usługi poprzez SRVCTL, zerknąć na patchowanie itp. itd.
Instalacja tylko i wyłącznie na linuxie/solarisie/aixie, unikać windowsa. Do tego wszystkie te rzeczy zrób z konsoli. No dobra, instalatora bazy i GI możesz graficznie, ale najlepiej przez ssh z forwardowaniem Xów (to da
Btw. dlaczego tak Ci zależało na poznaniu mojego miejsca zamieszkania? Co tak sondujesz? Asasyna chcesz na mnie nasłać czy co ()


@Sebgat: Nie wiem, ciekawość chyba. :D

Dzięki za pomoc Mireczku. Miłej nocy życzę. : )