Wpis z mikrobloga

Tak, projektanci zwykle przewidują opady śniegu i zalecają jego usuwanie od określonej grubości warstwy, co zdejmuje z nich odpowiedzialność. Przykład macie w Katowicach, gdzie zawaliła się hala targowa.


@jesse__pinkman: Zawaliła się jedna, stara z powodu złego zarządzania nią, złego wykonania oraz błędów projektowych. Ponadto raczej nie spełniająca dzisiejszych wymagań. Milion innych obiektów ma się dobrze.
Nie rozumiem czemu ty masz tendencję do wypowiadania się o rzeczach, o których nie masz pojęcia
  • Odpowiedz
@vind: Ty za to wypowiadasz się bardzo rzeczowo :) kilka przykładów z ostatnich komentarzy:

- #!$%@? tam, nie miał żadnej przewagi. Był chwilę przed resztą ale musiał na to zużyć o wiele więcej siły. Dwójka za nim mogła się co chwile zamieniać pozycjami oszczędzając się na finisz, to było oczywiste, że na koniec łatwo go wyprzedzą. Wykopowi specjaliści od wszystkiego.

- Dobra, teraz już jestem niemalże pewien, że jesteś pozbawiony zdrowego
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: No to po kolei:
Pierwszy komentarz - wytłumaczyłem dlaczego. Jeżeli jaką kolarze razem, to oszczędzają energię (mniejszy opór powietrza gdy jedzie się za kimś)
Drugi - koniec dyskusji z kimś.
Trzeci - przecież to nie dyskusja, koleś sobie przypisywał wymyślenie czegoś co jakiś czas temu było popularne na mirko.
Czwarty - no tu chyba nie masz o co się doczepić, rozmawiałem z kimś na jakiś temat a przytoczyłeś 1/10 mojego
  • Odpowiedz
@vind: no coś Ty, nie zamierzam niczego szukać xD to możemy konkretnie porozmawiać - jeżeli znasz długość tego dachu, to możemy sobie zaraz policzyć ciężar przykładowej warstwy śniegu.
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: I co ci da wyliczenie przykładowej warstwy śniegu? >.< Czy ty myślisz, że projektanci biorą sobie mniej więcej długość dachu, wyliczają ile będzie ważył śnieg i mówią "a tu sobie walniemy podporę o średnicy 20cm"? XD
Jeżeli tak bardzo się upierasz, to mogę się z tobą założyć, że po zimie będzie stało jak stoi.
  • Odpowiedz
@vind: Ciekaw jestem, jaka jest nośność takiej konstrukcji. Patrząc na kształt i formę zadaszenia, wymagającą zaangażowania ekipy alpinistycznej do każdego odśnieżania, spodziewam się dość wysokich kosztów zimowej eksploatacji. I przewiduję dążenie do oszczędności w tym zakresie.
  • Odpowiedz
@vind: Takiego wariantu się obawiam, bo śnieg zalegający na takim dachu będzie ulegał roztapianiu w słońcu i zamarzał nocą - a taki zamarznięty śnieg już ma ciężar objętościowy 7-9 większy niż świeży. I stąd moje wątpliwości - poza tym spadające z boku masy śniegu albo lodu będą naprawdę niebezpieczne, nie chodzi już o samą konstrukcję, ale o bezpieczeństwo podróżnych - ruch pieszy chyba będzie tam dość sopory.
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: Skoro będzie się roztapiał to będzie tez z dachu spływał. Dach jest przeszklony a budynek zamknięty - przez dach będzie uciekało dużo ciepła być może wspomagając topnienie. Wciąż myślę, że nie mamy się czego obawiać, pracował nad tym zespół profesjonalistów.
  • Odpowiedz
pracował nad tym zespół profesjonalistów


@vind: W to nie wątpię, ale niewątpliwie postawili na estetykę, stawiając sobie bardzo wysoko poprzeczkę - zobaczymy w przyszłym sezonie, jak konstrukcja będzie się sprawować.
@jagunio: To by było rozwiązanie. Drogie w utrzymaniu, ale konkretne.
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: Miałem okazje pracować przy budowie tej konstrukcji, "zapas" wytrzymałości konstrukcji to mniej więcej 50% więcej niż wynika to z projektu. Dach jest od ponad roku, przetrwał już jedną zimę bez odśnieżania. Dach dopiero ma być odśnieżany przy ciężarze kilkudziesięcu kg/m2, nie podam CI dokładnej wartości bo nie pamiętam. W każdym razie w tym roku ważyliśmy zalegający śnieg i miał masę nieprzekraczającą 20% dopuszczalnej granicy. Co do odśnieżania - jest poziomy
  • Odpowiedz