Wpis z mikrobloga

Budowlane mirki, ktoś miał doświadczenia w kierowaniu pracami budowlanymi przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków, wymagającymi przez to specjalnych kwalifikacji określonych w rozp. Ministra Kultury? W praktyce wygląda to tak, że na etapie sporządzania projektu oprócz zwyczajowych formalności włączone do uzgodnień jest jeszcze Miejskie Biuro Konserwatora Zabytków, które ostatecznie wydaje "Pozwolenie na prowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych", które zawiera zalecenia, m.in. dotyczące w/w kwalifikacji kierujących pracami. W rozp. wyczytałem, że trzeba mieć praktykę przy zabytkach, 12- lub 24-miesięczną, ale przepraszam bardzo, jako kto? Skoro nie mogę kierować robotami to jak mam zdobyć doświadczenie? Jako niewpisany do dziennika inżynier asystujący przy budowie?! Jesli do tego się to sprowadza do zaraz rozpoczynam telefony po firmach robiących dachy na kamienicach i się dogadam z nimi, żeby mi takie coś podbili za drobną przysługę, ale imho to jest bez sensu.
Ktoś mi powiedział, że kiedyś (do 2005) MKZ wydawał "glejty" poświadczające te specjalne kwalifikacje, ale teraz już tego nie ma. Co nie zmienia faktu, że w pozwoleniu jest wpisane, ze kierownika trzeba zgłosić przed początkiem prac. Na pewno Izba tego nie wydaje. Do tego budynek nie jest specjalnie zdobiony, gładka elewacja bez sztukaterii, więc niespecjalnie jest co przy nim konserwować. Ktoś coś mnie naprowadzi na rzeczywisty sposób funkcjonowania tych przepisów?
#budownictwo #uprawnienia #zabytki
  • 2
@inyourface: Kierowałem budową nowo wznoszonego obiektu na obszarze objętym ochroną MKZ. Było to w Gnieźnie nieopodal Katedry. Inwestycja ze środków publicznych i w SIWZ były wytyczne aby kierownik budowy posiadał uprawnienia konserwatorskie. Z tego powodu nie mogłem pełnić funkcji kierownika budowy i byłem wpisany jako kierownik robót branży KB. Kierownikiem był figurant, który raz na tydzień przybijał pieczątkę. Rzeczywiście w tym zakresie jest bajzel, bo formalnie nikt teraz nie ma mocy
@nocnokrokowiec: chciałem podziękować, ale masz zablokowane Prywatne Wiadomości. Dzięki więc za odpowiedź na ogólnym. A PW i tak odblokuj...
To co właśnie zrobiłeś potwierdza, że mirko jest jednym z ostatnich miejsc w internecie gdzie można wejść w interakcję z PRAWDZIWYM CZŁOWIEKIEM, a nie botami czy ludźmi odwalającymi w swoim miejscu pracy (czyli necie) jakiś szajs, żeby móc zarobić; a jest nas na tyle dużo, że oprócz patoli i ścieku walczącego w