Wpis z mikrobloga

Bry wieczór #nocnemirkociekawostki. Dzisiaj mam z wami zastępstwo za stulei spamujących mirko postami bez tagu. Nie wpasuję się może w pełni w tag, bo to co piszę trudno nazwać ciekawostką. Nie dostarczę wam takiej ciekawej treści jak mirabela niżej, z postem o drewnie. Dam za to jakieś tam rozkminy na temat nauki programowania. Bardziej konkretnymi rzeczami zajmę się w następnych wpisach. Ogólnie troszkę żałuję, że nie przemyslalem tego wpisu, bo jak pisałem ani nie ciekawostka ani nic konkretnego, ale jednach chcę go dodać dzisiaj, jakkolwiek słaby by nie był. Chciałbym stworzyć taką serię, lecz robię to trochę nieumiejetnie, nie wiem w co ona wyewoluuje.
Wielu z was ma za sobą pewnie złe wspomnienia na temat pana z informatyki, który się przekwalifikował z nauczyciela matematyki/fizyki/angielskiego/geografi, bo to przecież prawie to samo, co tam trzeba umieć into komputery, zainstalowałem office'a na swoim komputerze, na uja mi jakieś kursy. Pomijając już poważne braki w wiedzy takiego nauczyciela, nie wie on na czym się skupić. Czytałem niedawno post na mirko, w którym op żalił się, że zrobił #!$%@? (musiałem sorry( ͡° ͜ʖ ͡°) nie jest to sarkastyczne stwierdzenie, autor zrobił coś o wiele bardziej zaawansowanego niż wymagało zadanie) stronkę w porównaniu do tego co miał zrobić, a dostał 4 za nieużycie marquee (nawet nie wiem jak to się pisze, a moje IDE nie rozpoznaje tak zaczynającego znacznika). Każdy, kto ma już trochę obycia nie zwracałby na to najmniejszej uwagi, a za to patrzyłby na zrozumienie zasady. Bo o to w większości chodzi w programowaniu. O zrozumienie zasady. Bo jaką przewagę da ci nauczenie się wszystkich znaczników html, czy czegokolwiek innego, nad kimś komu to samo powie IDE, ew. znajdzie to w dokumentacji. Rozpisałem się trochę, bo muszę przyznać, lubię lać wodę, zwłaszcza gdy temat jest jak rzeka. Przejdźmy do rzeczy. Człowiek, któremu informacje są wpajane w głowę takim tokiem nauczania reaguje na to niechęcią. Przez to nie zauważa najważniejszego- wolności jaką daje mu kod. Masz narzędzie, tworzysz co tylko zechcesz. Nie będę w tym tekście próbował Cię niczego uczyć. Dlaczego? Bo nie mam takiego daru/umiejętności przekazywania wiedzy jak inni ludzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat choćby samego html, który jest najprostszym do zrozumienia językiem (nie programowania!), poszukaj kursu Mirosława Zelenta. Lub innego kursu. Nie twierdzę, że jeden kurs jest lepszy od drugiego. Jednemu lepiej wchodzi wiedza z kursu wideo, innemu z książki, a jeszcze inny musi koniecznie uczyć się z drugą osobą. Część ludzi może powiedzieć, że daję zły przykład, podając jako podstawę programowania coś co nie jest programowaniem- macie rację- mogłem pokazać choćby jakiś prosty kurs pythona, w którym przynajmniej byłyby użyte algorytmy- ale nie to był mój zamiar. Chcę pokazać, że programowanie nie jest czymś, co wpajał(a) wam do głowy nauczyciel(ka) podczas lekcji informatyki. To nie baltie, któremu możemy pokazać gdzie ma iść, ani scratch, w którym próbujemy zrobić niewiadomoco. Programowanie to wolność. Masz do wyboru mnóstwo technologii, Ruby, Python, D, C, C++, R, Java, JavaScript, PHP, Perl, Assembler(y), SQL- to tylko parę języków programowania, które wpadły mi do głowy. Tylko do ciebie należy wybór, której chcesz się uczyć. Oczywiście nie każdy chce zostać programistą. Mimo wszystko taka nauka może być jakąś formą spędzenia wolnego czasu. W następnym wpisie postaram się tak bardzo nie lać wody, jak w tym wpisie. Postaram się w nim zająć jakimś przydatnym tematem, np. jak postawić bloga- dobór CMS, hostingu, dostawcy domeny, etc., albo po prostu po Bożemu ciekawostką. Poniżej zamieszczam parę przydatnych materiałów- https://www.youtube.com/user/MiroslawZelent https://www.codecademy.com/ https://codecombat.com/
  • 1
  • Odpowiedz