Wpis z mikrobloga

W sumie żuje sporo gum do żucia (około torebki 25 gum dziennie). Musiałam sobie po rzuceniu papierosów jakoś to zrekompensować. Dzisiaj się zaczęłam zastanawiać czy mogę sobie na dłuższą metę tym zaszkodzić. Pogrzebałam w googlach i znalazłam to:

http://www.akademiawitalnosci.pl/jedz-pij-zuj-i-cho-ruj-ty-i-twoje-dzieci/

Nie jestem raczej biologiczym/dietetycznym idiotom ale do tak głębokich wniosków to nigdy nie doszłam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Prośba, aby ktoś z wykształceniem typu lekarz, chemik, biolog to skomentował.

#dieta #chemia #zywienie
  • 38
  • Odpowiedz
@ZasilaczKomputerowy: no trawienie ci zwolniło, bo gumy zawierają składnik przeczyszczający. Możesz mieć teraz spore problemy z trawieniem. P.S: odnośnie aspartamu - nie niszczy DNA xD, ALE ma działanie rakotwórcze jeśli jest spożywany w wysokich temperaturach np. nie powinno się nim słodzić gorących napojów.
  • Odpowiedz
@ZasilaczKomputerowy: Podaj % zawartość składników ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A poważnie to prędzej będziesz miała problemy z powodu żucia - żując wydzielasz ślinę, dużo śliny co skutkować może problemami z nadmiernym apetytem, zaburzeniami układu pokarmowego.

Składniki w takich dawkach nieszkodliwe to tylko 36 gramów gum dziennie, jedynie te słodziki mogą powodować przeczyszczenia - to będzie twój impuls by przystopować z ilością o ile coś takiego wystąpi.
  • Odpowiedz
@ZasilaczKomputerowy: rozumiesz że ilości spożywane są tak niewielkie (nawet i 50) że szkodliwy jest sam fakt żucia a nie zawarte substancje (które są nieszkodliwe w obowiązujących prawem dawkach).

Dajesz tak ogólne pytania, że nie widzę sensu ci tego wszystkiego wykładać bo i tak nie zrozumiesz, skoro podałaś link do takich bzdur, a szkoda zarówno mojego jak i twojego czasu.
Zajrzyj do toksykologi, strony FDA itp.
  • Odpowiedz
@grawiton: Podałam link i napisałam, że podejrzewam że bzdury. Napisałam, że rozumiem że fakt żucia jest szkodliwy (no chyba, że pan naukowiec nie rozumie do czego odnoszą się pojęcia mechanika i hydraulika). Zadałam konkretne pytania o to czy substancje zawarte w gumie orbit spożywanej w podanych przeze-mnie ilościach mają negatywny wpływ i tu wymieniłam:

- homeostazę - czyli ogólnie na równowagę płynów w organiźmie
- wątrobę w skutek metabolizowania tych substancji
  • Odpowiedz
@ZasilaczKomputerowy:
- tak/nie w zależności od dawki,
- tak/nie w zależności od dawki,
- nie/tak w zależności od dawki,
- tak/nie w zależności od dawki, (skóra, oczy, serce, mózg, komórki nerwowe, mózg, wątroba, trzustka, nerki, żołądek, jelita...- generalnie prawie całe ciało)
  • Odpowiedz
@ZasilaczKomputerowy: nie znam procentowego składu produktu.
Przepraszam że najechałem, poniosło mnie dlatego że bardziej się przejmujesz toksycznością która będzie miała znikomy wpływ w tych dawkach niż skutkami samego żucia.

Większość gumy to zwykły polimer który wyplujesz, albo wydalisz.
Edit: Zwyczajnie używaj, jeśli zauważysz dolegliwości pokarmowe ogranicz stosowanie.
  • Odpowiedz