Wpis z mikrobloga

Moja pierwsza ankieta, ale jestem ciekawy Waszego zdania

Który król/książe Polski był wg Was największy, najpotężniejszy czy też najgodniejszy ze wszystkich?
Proszę też o krótkie uzasadnienie
#historia #krolpolski #koronakrolestwapolskiego

Który z królów czy książąt Polski był najlepszy?

  • Bolesław I Chrobry 18.2% (6)
  • Kazimierz III Wielki 42.4% (14)
  • Władysław II Jagiełło 15.2% (5)
  • Kazimierz IV Jagelończyk 0% (0)
  • Jan III Sobieski 24.2% (8)

Oddanych głosów: 33

  • 22
@NapoleonV:
Sam wybrałem Bolesława Chrobrego
Już tłumaczę dlaczego
Umocnił i powiększył państwo, które otrzymał w spadku od ojca. Nie miało ono 30 lat, jak sądzą Ci którzy datują je począwszy od chrztu. Zbyt wiele świadczy o tym, iżw 966 roku Polska była już dobrze zagospodarowany i zorganizowanym państwem
Chrobry zdołał utrzymać to wszystko i co więcej mądrą (niemal genialną polityką) uwieńczyć długie panowanie pierwszą koroną, do tego przekazaną synowi w spadku
@Teec:

a Zygmunt III Waza, jedyny który obsadził swojego syna Władysława na tronie cara rosji.


Oraz uwikłał nasz kraj w drogą wojnę ze Szwecją, której epizodem był Potop Szwedzki

@Arveit:
Miałem do wyboru sześciu monarchów, zabrakło nie tlko Zygmunta Starego, ale i Bolesława Krzywoustego, Władysława Łokietka, Stefana Batorego czy Kazimierza Odnowiciela
@CapitanHorse:
To temat na najgorszych władców
Z tego grona do wyboru mamy
Władysław Herman, Władysław Wygnaniec, Bezprym, Jan Olbracht, Henryk Walezy, Jan II Kazimierz, Stanisław August Poniatowski, Michał Korybut Wiśniowiecki, August II, August III
Wymieniłem najlichszych, pogrubioną czcionką wyznaczyłem 6kę do potencjalnej ankiety ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@NapoleonV: Sobieski też mi wielki król. Już lepiej było dać Zygmunta Augusta.
@Teec: Co to za osiągniecie przecież żadnej realnej władzy nie sprawował, nawet a Moskwie nie był. Zygmunt ponadto dokonał mnóstwo durnych decyzji, a że rządził tyle lat to więcej przyniosło to złego niż dobrego.
@Arveit: Natamiast Pan Z.Stary to miernota i pantoflarz. Dobrze że trafił na takie a nie inne czasy bo był by to drugi Poniatowski
@NapoleonV: Hermana bym z tej listy najgorszych skreślił. Ok. nie miał korony jak swój brat, ale to jedyne co w sumie można by mu zarzucić. W swoich czasach jednak potrafił zachować w całości przejęte terytorium, angażował się w politykę zagraniczną, "wszechwładnego palatyna Sieciecha" też wyrzucił kiedy synowie tego zarządali więc ciężko powiedzieć że był jego marionetką. Podsumowując był stosunkowo dobrym władcą jak na czasy w których przypadło mu żyć.

@Saudade Z.
@Slais:
Władysław Herman był prawdopodobnie zamieszany w bunt przeciwko świetnemu władcy i jego bratu- Boleslawowi Szczodremu czyli Śmiałemu
Zamienił dumny kraj w państwo podległe Niemcom, zniweczył politykę niezależności
Jego własny syn wedłg słów Galla Anonima w niemym sprzeciwie wobec ojca krzywił twarz- stąd przydomek Krzywousty
To jego jedyna zasługa- syn Bolesław
Jego żona wolała bolca palatyna Sieciecha a sam Władysław miał to gdzieś
@NapoleonV: Weź pod uwagę za czyich rządów była pisana kronika Galla ( ͡° ͜ʖ ͡°) Gall bardzo dobrze wywiązał się z roli podnoszenia znaczenia Krzywoustego, nic tak dobrze nie działa niż porównywanie do poprzednika który miał być beznadziejny. Nie zapominaj, że ówczesnych kronik nie pisano jako dzieła historyczne w naszym rozumieniu. One miały służyć konkretnym i doraźnym celom, co u samego Galla też widać, że nie wszystko
córką cesarza, a taki przywilej raczej byle poddanemu cesarza się nie należał


Raczej chodziło o zwiększenie kontroli nad wasalem, cesarze mieli mnóstwo córek na wydanie a Herman bądź co bądź był księciem dużego kraju wiec wcale małżeństwo z jego córką nie jest niewiadomo czym, jakimś wywyższeniem:)
BTW ta córka miała ciekawe zapatrywanie na wierność:D puszczała się z palatynem Sieciechem a Herman zamiast pozbawić podwładnego głowy tymał go z uporem maniaka, nawet gdy
@Leinnan:
Po jego śmierci miały miejsce niesprzyjające dla nas okoliczności- najazd Czeski i z Rusi Kijowskiej
Do tego chaos pogłębiło wykastrowanie Mieszka II (dobrze zapowiadającego się króla), powrót Bezpryma i wielka reakcja pogańska
Zwłaszcza to ostatnie było raczej nie do powstrzymania
Sądzę że nikt nie poradziłby sobie z sytuacją w kraju, nawet gdyby Chrobry pożył dłużej
Ale to on prowadził dobrze pierwszą prawdziwą wojnę z Niemcami, to on uzyskał koronę, do