Wpis z mikrobloga

#sql #asp.net #visualstudio Mirki mam do was pytanie, wchodzę dopiero w świat baz danych i czuję się nieznacznie zagubiony. Póki co ćwiczę pracę w Visual Studio Community 2015 - piszę sobie proste aplikacje w asp.net MVC.

Oprócz Visual Studio zainstalowałem również typowy serwer SQL - Microsoft sql server 2016.

Pytanie: Jak ogólnie działają systemy bazodanowe w Visual Studio, a jak w Microsoft sql server 2016. Co je łączy? Dlaczego mogłem pracować na bazach danych w Visual Studio, kiedy nie miałem zainstalowanego servera 2016 (domyślam się, że przy instalacji Visual Studio 2015 jakiś serwer sql został zainstalowany, tak?)

Proszę o łopatologiczne wytłumaczenie jak to wszystko działa.

Ach, i jeszcze #falszywyrozowypasek
  • 3
@brakujaca_klepka:
Miałem nadzieję, że ktoś kto się bardziej zna ci odpowie. Ale widać że szlachta zajęta:)
Masz dwa serwery
IIS -ten dzięki któremu działają strony internetowe-dzięki niemu możesz sobie na swoim komputerze przetestować działanie twoich aplikacji bez kupowania i płacenia za prawdziwy hosting(Tak naprawdę to serwery FTP, HTTP, HTTPS, SMTP itd..) Oprócz IIS Microsoftu liczy się jeszcze Apache i ruski nginx
SQL server - serwer baz danych

Spora część stron internetowych,
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Dziękuję za rozjaśnienie tematu.

Jeżeli dobrze interpretuję twoją wypowiedź, jeżeli chcę poważniej wejść w aplikacje bazodanowe, to powinienem sam pracować np. na Microsoft SQL Server 2016 który zainstalowałem. Powinienem również w tym środowisku postawić serwer SQL, a następnie skorzystać z takich narzędzi jak np. Microsoft SQL Server Management Studio Express i w tym narzędziu tworzyć bazy. Rozumiem, że następnie powinienem bezpośrednio z Visual Studio łączyć się do bazy utworzonej w
@brakujaca_klepka:
To jedna z możliwych dróg.
O ile dobrze pamiętam( a jestem raczej teoretykiem) to jak masz Serever Management to powinien on się zintegrować z VS i tworzyć bazę możesz też bezpośrednio w Visual Studio, w Server Explorer->klikasz prawym myszy na Data Connetions potem Create New SQL Server Database i wtedy wybierasz swój serwer(local) (pamiętaj aby go wcześniej uruchomić xD)
Potem już tylko dodajesz tabele jakie cię interesują do nowej bazy...