Wpis z mikrobloga

@sekuranka: z ciekawostek budowlanych, to rzadki przypadek (przynajmniej w Poznaniu) budynku, w którym elementy (właśnie widocznego na zdjęciu "palca") wykonane są w typowo mostowej technologii - kablobetonu (sprężenie).
  • Odpowiedz
@inyourface: Nowa część Starego Browaru w Poznaniu również ma kablobeton w swojej konstrukcji.
Zastanawia mnie to właśnie dlaczego w kubaturówce nie bardzo chcą stosować tego rozwiązania.
Ale masz racje, że Polsce to jest typowe rozwiązanie mostowe (typowe oczywiście dla określonych rozpiętości), sam trochę tego zaprojektowałem :)
  • Odpowiedz
@flager: wydaje mi się, że w Andersii też któreś belki były sprężane, nad serwerownią PCSSu na Jana Pawła jest wykonany natomiast strop sprężany bezprzyczepnościowo w płycie na kablobetonowych belkach - więcej przypadków nie znam.
Powód jest oczywisty - kasa.
  • Odpowiedz
@inyourface: Ja się spotkałem z tezą, że biura ogólnokonstrukcyjne i inwestorzy boją się trochę tej metody i wolą stal dla dużych rozpiętości.
Chociaż kwestia finansowa pewnie również ma znaczenie, konstrukcje kablobetonowe są dobre do przenoszenia dużych obciążeń, a w kubaturówce trudno o takie. Do tego wymagają sensownej wysokości przekroju do rozmieszczenia kabli, aby uzyskać dobry mimośród, więc się nie nadają do typowego stropu.
Jednak płyty strunobetonowe są już chyba stosunkowo dosyć
  • Odpowiedz