Wpis z mikrobloga

Mam pytanie odnośnie podatku VAT.
Kupując jako osoba prywatna samochód od handlarza który przywiózł go np. z Niemiec czy Francji do Polski ,ale jeszcze nie rejestrował itp.
To powinienem dostać jakąś fakturę ? czy jakąś umowę że niby ja kupiłem ten samochód od Fancuza?
Słyszałem kiedyś o sprawie że handlarz kupił samochód na firmę i nie zapłacił podatku VAT ,a urząd chciał zapłaty od następnego właściciela który kupił to auto.
Czy na umowie powinno pisać czy to cena brutto czy netto? Można jakoś to rozpoznać?

Pozwolę sobie zawołać #bigger z tego co zauważyłem jest obyty w handlowanie samochodami. Mam nadzieje że się nie obrazi.

#motoryzacja #kupautozmikro
  • 11
@Wladyslaw_Jagiello: To tak nie dzial.

@kristofer: Dosc popularna, ale niebezpieczna prkatyka. Handlarze wciskaja,ze tak latwiej, ze prosciej dla wszystkich i ew. zjada "ktoras stowke" za taka mozliwosc. W skrocie jesli wezmiesz fakture "in blanco" z Francuzem

- kupujacy i sprowadzajacy auto odpowiada ( to jest powazna odpowiedzialnosc, bo postepowania skarbowe to nie rzadkosc) za dopelnienie formalnosci celnych. Jesli nie dotrzymasz terminow albo beda braki to Ty za to bekniesz. I
@bigger: Dzięki za wyczerpująca odpowiedź.
Moje wątpliwości pojawiły się po tym jak ostatnio rozmawiałem telefonicznie z handlarzem który sprowadził auto z Francji i w trakcie rozmowy mówi że dostane fakturę i w tym momencie zacząłem dopytywać jaką ?
Czy miedzy mną a nim to stwierdził że nie ,a jak zacząłem mówić o takiej jakbym to ja kupił od francuza to zaczął przytakiwać.
Nie kupowałem nigdy auta od handlarza i do tego